PAIR؛ تلاش گوگل برای انسان‌محور کردن هوش مصنوعی

0 879

تکنولوژی هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است و گوگل هم قصد دارد آن را با تمام تلاش ممکن توسعه داده و در اختیار مردم قرار دهد. گوگل به همین دلیل اقدام به تشکیل تیم و پروژه PAIR کرده است.

وقتی از انقلاب صنعتی چهارم و انقلاب دیجیتال صحبت می‌کنیم، هیجان‌انگیزترین بخش‌های آن شامل بهره‌وری بهتر و آسایش بیشتر می‌شود و اغلب مردم هم به همین موارد علاقه‌مند هستند. البته سوال خطرناکی هم در این باره وجود دارد و کارشناسان همواره می‌پرسند که آیا قرار است هوش مصنوعی جایگزین انسان‌ها شود؟ گوگل یکی از پیشروهای تحقیق و توسعه صنعت هوش مصنوعی است و به‌خوبی به مشکلات بالقوه آن واقف است. ظاهرا این غول تکنولوژی در نظر دارد هوش مصنوعی را توسعه داده و درعین‌حال از بروز این خطرات و مشکلات جلوگیری کند.

گوگل تیم تازه‌ای در دپارتمان Google Brain گرد هم آورده که PAIR (the People+ AI Research Initiative) نامیده می‌شود. این گروه قرار است درباره راه‌هایی که مردم توسط آن‌ها با هوش مصنوعی ارتباط برقرار می‌کنند، تحقیق کرده و از نو طراحی‌شان کنند. درواقع قرار است روند ایجاد سیستم‌های هوش مصنوعی را با اختصاص اولویت به انسان‌ها، آغاز کنند. PAIR رابطه میان تکنولوژی و کاربران و همچنین جنبه‌های وسیع کاربرد هوش مصنوعی را مورد آزمایش قرار می‌دهد تا متوجه شود که گوگل چگونه می‌تواند تمام این دانش و صنعت را در آینده شامل شده و در اختیار مردم بگذارد.

رهبر تیم PAIR محققی به نام فرناندا ویگاس است. مارتین وتنبرگ و ۱۲ نفر دیگر هم در این تیم حضور دارند که قرار است با سایر محققان دانشگاه‌های هاروارد و MIT با تمرکز بر ۳ جنبه مورد نیاز مردم به تحقیقاتشان ادامه دهند:
مهندسان و محققان: هوش مصنوعی توسط انسان‌ها ساخته شده و گوگل معتقد است که محققان و مهندسان باید ابزارهای مورد نیاز را برای تسهیل این روند و همچنین توسعه دسترسی آن، داشته باشند.

کارشناسان حوزه‌های مختلف: تکنولوژی هوش مصنوعی دارای کاربردهای متعدد و مختلفی برای افراد حرفه‌ای از پزشک‌ها تا حقوقدان‌ها و طراحان است. چگونه می‌توانیم موارد استفاده از هوش مصنوعی را برای این افراد افزایش دهیم؟

کاربران معمولی: هوش مصنوعی قطعا تاثیر بسیاری بر زندگی روزمره انسان‌ها خواهد داشت و به همین دلیل مهم است به‌گونه‌ای طراحی شود تا در زندگی همه انسان‌ها وجود داشته باشد. گوگل در تلاش برای یافتن راهی است که هوش مصنوعی را به‌صورت انسان‌محور طراحی کند.

تیم PAIR نمی‌تواند به تمام سوالاتی که درباره هوش مصنوعی و آینده آن در ذهن داریم، پاسخ دهد. مسائل اجتماعی اقتصادی به‌خصوص مواردی که به مشاغل مردم مربوط می‌شود، هنوز هم از سوالات و تردیدهای عمده بشر امروز است. انقلاب صنعتی چهارم که با عوامل میان ناحیه‌ای بسیاری همراه شده، روند آسانی نخواهد بود اما حالا که گوگل با قصدی انسان دوستانه این تیم را فعال کرده، مطمئنا قدم درستی در راه پیشرفت برداشته‌ایم. امیدواریم همچنان که PAIR گسترش یافته و به تحقیقاتش ادامه می‌دهد، ما هم تاثیر مثبتش را روی خدمات و اپلیکیشن‌های گوگل مشاهده کنیم؛ همان‌طور که دیگر کمپانی‌های فعال در صنعت هوش مصنوعی هم نتایج تحقیقات انجام‌شده را در محصولاتشان به ما نشان می‌دهند.

منبع androidauthority

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =