۸ نکته اساسی برای موفقیت در مصاحبه کاری

0 905

یکی از مهم ترین مراحل پیدا کردن شغل مناسب، شرکت در مصاحبه کاری و اتمام موفقیت آمیز آن است. همه می دانیم که مصاحبه شغلی بیش از هرچیز دیگری رفتاری است و رفتار وبرخورد شما در ان حرف اول را می زندو در این مطلب می خواهیم شما را متوجه نکاتی کنیم که با رعایت آن ها بتوانید هر مصاحبه کاری را با موفقیت انجام دهید. هرگز بدون امادگی در مصاحبه کاری شرکت نکنید چون قطعا از دسترسی به شغل مورد علاقه خود بازخواهید ماند.

۱ – در مورد سازمان تحقیق کنید

همیشه پیش از مصاحبه به تحقیق درباره شرکت بپردازید. کارشناسی که با شما مصاحبه می کند متوجه خواهد شد که شما چگونه خودتان را می توانید به شرکت و حیطه فعالیت آن ربط دهید. شما باید دقیقا بدانید این سازمان چه محصول و خدماتی ارایه می دهد، ساختار آن به چه شکل است و چه هدفی دارد.

وقتی به قدر کافی از آن سازمان اطلاعات داشته باشید، کارشناس مربوطه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت که شما برای این تحقیقات تلاش کرده اید و سوالات و پاسخ هایتان کاملا به سازمان و فعالیت های آن است.

۲ – حیطه فعالیت را درک کنید

اگر حیطه فعالیت و وجودی آن سازمان را به خوبی درک کنید قادر خواهید بود بازار دقیق ان را بشناسید و بفهمید چقدر می توانید برای آن ها مفید باشید.

شما باید در مصاحبه حضوری از خود پرتره تاثیرگذار نشان دهید و مزایای خود را نشان دهید. با دانستن حیطه و ماهیت وجودی سازمان می توانید نشان دهید برای آن ها چه ارزشی به میدان خواهید آورد. اگر متقاضی این شغل زیاد است بهتر است به مواردی بپردازید که دقیقا نشان دهد این سازمان به فردی مانند شما نیاز دارد.

۳ – مثبت فکر کنید

هیچ چیز در مصاحبه بهتر از لبخند زدن و مثبت بودن نیست. البته لازم نیست مصنوعی بخندید بلکه منظور ما این است که خوش برخورد و خوش رو باشید. وقتی در هنگام صحبت کردن لبخند می زنید باعث می شود کارشناس مصاحبه کننده احساس کند با شما ارتباط موثری برقرار کرده است.

سعی کنید آشفته و خیلی جدی برخورد نکنید. اولین جلسه حضوری می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد.

۴ – لباس مناسب بپوشید

شاید تمام سازمان ها رسمی نباشند پس احتمالا نباید برای تمام مصاحبه ها از لباس خیلی رسمی مثل کت و شلوار استفاده کرد. شما باید با توجه به جو آن شرکت و زمینه مصاحبه خود لباس بپوشید. در این موارد از دوستان و همکاران کمک بگیرید یا سعی کنید درباره فضای آن شرکت کمی تحقیق کنید.

۵ – از دوستان و آشنایانتان کمک بگیرید

اگر دوست و آشنایی در این سازمان ندارید، حتما دوستی دارید که در سازمانی مشابه مشغول به کار است یا کسی را می شناسد که آن جا می کند. از این موضوع استفاده کنید! حتی کمترین اطلاعات ممکن هم می تواند در تصمیم گیری شما دخیل باشد. این اطلاعات به شما کمک می ند بهتر در مصاحبه عمل کنید.

می توان گفت مصاحبه کاری یک مسابقه است. شما با ذره ذره این اطلاعات به دست اورده تان می توانید در این مسابقه مفید باشید. حتی ممکن است یافته های شما باعث شود تصمیمتان درباره آن سازمان عوض شود.

۶ – زیاد حرف نزنید

شاید فکر کنید شما به مصاحبه دعوت می شوید که صحبت کنید و آن ها فقط به شما گوش بسپارند. کاملا اشتباه فکر می کنید. شما باید انچه آن ها می خواهند و انتظار شنیدنش را دارند بگویید نه بیشتر! باید نکات مهم را بازگو کنید و روی نقاط قوت خود تاکید کنید. لازم نیست درباره تک تک کارهایی که در محیط کارتان انجام داده اید، صحبت کنید.

یادتان باشید ارتباط برقرار کردن از هر موضوع دیگری در مصاحبه مهم تر است. وقتی بتوانید ارتباط موثر با فرد مصاحبه کننده برقرار کنید، آن ها هم دید مثبتی به شما پیدا خواهند کرد.

۷ – به پاسخ هایتان فکر کنید

می توانید سوالات رفتاری و روانشناسی رایج در مصاحبه های شغلی را به راحتی در اینترنت پیدا کنید و روی سوالاتی که مربوط به سمت درخواستی شما می شوند بیشتر تمرکز کنید.

به پاسخ های موردنظرتان فکر کنید. وقتی در مصاحبه شرکت می کنید باید نسبت به سوالات پرسیده شده آمادگی داشته باشید. اگر برای سمت مدیریتی درخواست داده اید حتما از شما سوالاتی درباره تجربه شما در مدیریت افراد یا تیم پرسیده خواهد شد.

طوری رفتار نکنید که انگار از پیش پاسخ ها را آماده کرده اید فقط کافیست در مقابل این سوال ها شگفت زده نشوید.

۸ – چند نکته کوتاه

  • تلفن همراه خود را خاموش کنید. آن ها برای شما ارزش قایل شده اند و شما هم باید برای وقت آن ها ارزش قایل شوید.
  • سعی کنید از عطر و دیودورانت قوی و آزاردهنده استفاده نکنید.
  • همیشه در انتهای مصاحبه از آن ها برای وقتی که در اختیارتان گذاشته اند تشکر کنید.
  • هرگز از اصطلاحات عامیانه یا توهین امیز در خلال صحبت خود استفاده نکنید.
  • همیشه یک نسخه کپی از رزومه و نامه درخواستی خود به همراه داشته باشید.

 

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 8 =