۸ نشانه هوش هیجانی کم

0 966

سال‌ها پیش نتیجه برخی تحقیقات روانشناسی برای عموم مردم عجیب به نظر می‌آمد. روانشناسان ادعا کردند که در ۷۰% موارد افرادی که IQ پایین‌تری دارند، موفق‌تر از افراد با IQ بالاتر عمل می‌کنند. کارشناسان و روانشناسان مدت‌ها درگیر یافتن این حلقه گم‌شده بودند تا اینکه مفهوم هوش هیجانی یا EQ معرفی شد. تا پیش از آن باور اشتباهی میان مردم رواج داشت که می‌گفت IQ بالا یعنی موفقیت حتمی.

حالا پس از چند دهه تحقیقات مداوم، محققین به این نتیجه رسیده‌اند که هوش هیجانی مهم‌ترین فاکتور در کسب موفقیت است. این هوش میان همه مردم وجود دارد اما نه قابل لمس است و نه می‌توان آن را دید. هوش هیجانی بر مدیریت رفتار مردم تاثیر می‌گذارد؛ مشکلات اجتماعی را رهبری می‌کند و به افراد در تصمیم‌گیری شخصی کمک می‌کند.

متاسفانه هیچ‌کس نمی‌تواند به قطع بگوید که هوش هیجانی‌اش در چه حدی است هر چند تست‌های زیادی در این مقوله به صورت آنلاین و کتبی وجود دارد.

در ادامه این مطلب به اختصار به ویژگی‌های شخصیتی می‌پردازیم که نشانه هوش هیجانی نیستند بلکه عکس‌العمل‌های نامناسبی هستند که نشان می‌دهند هوش هیجانی شما پایین است.

۱ – به‌سرعت دچار استرس می‌شوید

احساساتی که تحت کنترل قرار نمی‌گیرند، توانایی روانی و جسمی شما را تضعیف می‌کنند. اگر نتوانید احساساتتان را کنترل کنید یعنی نمی‌توانید با هوش هیجانی خود مشکلات را رفع کنید. افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند در اغلب موارد برای رفع مشکلاتشان به دیگران رجوع می‌کنند و نمی‌توانند به تنهایی از پس آن ها برآیند.

۲ – نمی‌توانید به درستی احساساتتان را بیان کنید

طبق تحقیقات انجام شده افرادی که هوش هیجانی پایینی دارند نمی‌توانند به درستی بیان کنند که چه حسی دارند و همین موضوع باعث می‌شود دیگران در درک آن‌ها دچار مشکل شوند.

۳ – پیش‌داوری می‌کنید

شما به سرعت ظن و گمان می‌برید و با تعصب و طرفداری شخصی استدلال می‌کنید. این رفتار به خصوص برای رهبران سازمانی خطرناک است. افراد با هوش هیجانی بالا در احساساتشان درنگ می‌کنید و بر اساس آن‌ها و در لحظه، تصمیم نمی‌گیرند.

۴ – کینه‌توز هستید

استرس و نگرانی در نتیجه کینه‌توزی به وجود می‌آید. استرس هم باعث ایجاد مشکلات جسمی نظیر فشارخون بالا و ناراحتی قلبی می‌شود. کینه‌توزی یعنی شما استرس را وارد زندگی خودتان می‌کنید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند کسانی هستند که از استرس دوری می‌کنند.

۵ – با تصمیم‌های اشتباهتان کنار نمی‌آیید

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، اشتباهاتشان را فراموش نمی‌کنند بلکه از آن‌ها برای موفقیت درس می‌گیرند. به‌عبارت‌دیگر این افراد به خودآگاهی می‌رسند. اگر درک نکنید که اشتباه می‌کنید، مدام آن را تکرار خواهید کرد.

۶ – احساس می‌کنید کسی متوجه منظورتان نیست

وقتی هوش هیجانی افراد پایین است، نمی‌توانند منظورشان را به‌درستی انتقال دهند و این امر باعث عدم ایجاد ارتباط موثر با دیگران می‌شود. این افراد در نتیجه احساس می‌کنند که دیگران همیشه منظورشان را اشتباه برداشت می‌کنند یا اصلا آن را درک نمی‌کنند.

۷ – شما اصلا عصبانی نمی‌شوید

هوش هیجانی به معنی مهربان بودن نیست بلکه یعنی درک آگاهانه از احساسات درونی. گاهی لازم است به دیگران نشان دهید که ناراحت، ناامید یا عصبانی هستید. نباید همیشه ماسک خوشحالی و شادی روی چهره‌تان بزنید. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند کسانی هستند که از احساسات منفی خود استفاده مثبت می‌کنند و در موقعیت مناسب آن‌ها را بروز می‌دهند.

۸ – دیگران را شماتت می‌کنید

البته این موضوع کاملا صحیح است که اغلب عکس‌العمل‌های ما در مواجهه با کارهای دیگران است اما نباید آن‌ها را به این دلیل که شمارا ناراحت یا عصبانی کرده‌اند، شماتت کنید. به هرحال این احساسات در درون شما شکل‌گرفته و این شمایید که مسئول آن هستید. هیچ کس نمی‌تواند شما را مجبور کند حس خاصی داشته باشید.

 

هوش هیجانی خلاف IQ کاملا انعطاف‌پذیر است و می‌تواند تغییر کند. به مغزتان تمرین‌های مختلف دهید و خودتان را مجبور کنید رفتارهای تازه‌ای پیش بگیرید. تغییر این رفتارهای نادرست می‌تواند هوش هیجانی شما را تقویت کند.

 

منبع entrepreneur

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + هفت =