۵ نصیحت مخرب در رزومه نویسی که باید آن ها را نادیده بگیرید

0 532

وقتی پای رزومه نوشتن حرفه‌ای به میان می‌آید، سیل نصیحت‌ها و اندرزها به طرف شما سرازیر می‌شود. باید بدانید که بعضی از این نکته‌ها نه تنها درست نیستند بلکه می‌توانند شانس شما در پیدا کردن شغل مناسب را به شدت کاهش دهند.

رزومه اولین چیزی است که مدیر و شرکت موردنظر از شما می‌بیند پس می‌تواند باعث شود شانس مصاحبه پیدا کنید یا آن را کاملا از دست بدهید. به همین دلیل خیلی مهم است که بتوانید نکته‌های سازنده را از مخرب تشخیص دهید.

۱ – نصیحت مخرب: رزومه را به هر قیمتی شده ۱ صفحه‌ای کنید

نصیحت سازنده: طول رزومه باید با تجربیات شما همگام باشد

شما باید بدانید که رزومه یک صفحه‌ای دیگر منسوخ شده و مخصوصا اگر پای متقاضیان با سال‌ها کار، تجربه و تحصیلات در میان باشد، مگر می‌توان انتظار داشت همه این‌ها در یک صفحه جا شود؟!

برای متقاضیان با سابقه کاری بیش از ده سال، بهتر است رزومه حدودا ۲ تا ۳ صفحه باشد تا درباره هر سمتی که قبلا داشته‌اند در حد مختصری از نقش و تاثیرگذاریشان بتوانند توضیح دهند.

۲ – نصیحت مخرب: شکاف زمانی رزومه را پنهان کنید

نصیحت سازنده: صادق و سازنده برخورد کنید

بدترین نصیحت برای متقاضیان این است که به آن‌ها بگویید شکاف‌های زمانی و نابسامانی‌های رزومه‌شان را پنهان کنند. صادقانه برخورد کنید و سعی کنید به تمام دریافت‌ها و موارد مثبتی اشاره کنید که در طول دوره مدنظر به دست آورده‌اید.

۳ – نصیحت مخرب: از طراحی سرگرم‌کننده در رزومه استفاده کنید

نصیحت سازنده: طراحی ساده حرفه‌ای انتخاب کنید مگر آنکه قصد داشته باشید برای یک سمت نوآورانه هنری درخواست بفرستید

متقاضیان هرگز نباید ظاهر رزومه‌هایشان را پر زرق و برق طراحی کنند. وقتی به خیال خودتان قصد دارید خلاقیت نشان دهید، ممکن است کسی که رزومه شما را می‌بیند، اذیت کنید. سعی کنید رزومه شما ساده باشد تا توجه طرف مقابل را پرت نکند.

۴ – نصیحت مخرب: یک رزومه ثابت نوشته و برای تمامی مشاغل و شرکت‌ها بفرستید

نصیحت سازنده: نسخه‌های مختلفی از رزومه‌تان تهیه کنید و هر کدام را با تناسب سمت و شرکت موردنظر ارسال کنید

یکی از بدترین کارهایی که ممک است به عنوان متقاضی شغل انجام دهید این است که یک رزومه عمومی تهیه کنید و همان را برای تمامی مشاغل مورد درخواستتان ارسال کنید. این کار یعنی یک طعمه را برای انواع و اقاسام ماهی‌ها استفاده کردن. هر چه رزومه شما برای سمت موردنظر شخصی‌سازی‌تر شده باشد، شانس شما برای دعوت به مصاحبه بیشتر خواهد بود.

۵ – نصیحت مخرب: یک جمله کلی از هدف شغلی در رزومه‌تان بنویسید

نصیحت سازنده: اجازه دهید متن نامه همراه رزومه‌تان گویای این هدف باشد

البته که همه باید در مسیر شغلیشان هدف داشته باشند و بدانند به کجا می‌روند. وقتی در نامه همراه رزومه‌تان توضیح می‌دهید که می‌خواهید در چه زمینه‌ای کمک کنید، یعنی خودتان را به رزومه‌تان محدود نکرده‌اید.

 

منبع businessinsider

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =