۵ قدم اساسی در پیدا کردن راه حل مناسب

0 1,431

راه حل خلاقانه

در دنیای امروز، خلاقیت تنها به معنی تولید محصولات جدید نیست. خلاقیت یعنی کشف بازارهای جدیدی که پاسخ گوی نیازهای مشتریان است. این بازارهای جدید باید بتوانند نیازهایی را پاسخ دهند که قبلا پاسخی برای آن ها وجود نداشته است. حالا در عصر داد و ستدهای اینترنتی،  خلاقیت یک چالش بزرگ است. انتخاب و عملی کردن ایده های بکر حالا کار سختی به نظر می رسد. انتخاب ایده ای که روی آن کار نشده و پروسه عملی کردن آن پیش از دیگر رقیب ها و توجه و مطالعه بازارهدف و همچنین ایجاد یک استراتژی کارآمد می تواند سخت ترین پروسه به نظر برسد.

در گذشته دلیل حرکت و رشد شرکت ها را ابتدا کارآمدی می دانستند اما امروزه از نظر کارشناسان، رقابت و رشد سازمانی بیش از هر امر دیگری در گرو خلاقیت و نوآوری است.

یک نمونه گویا در این امر پروسه پرداخت موبایلی است. این روند به کمک مردم و خریداران آمد و ان ها را از اجبار حمل پول نقد و کارت بانکی رها کرد. این روش هنوز به توسعه ۱۰۰% در میان کسب و کارها نرسیده اما به خوبی می تواند نمونه موفقی در زمینه تلاش برای کسب رضایت مصرف کنندگان باشد.

۵ قدم برای دستیابی به راه حل خلاقانه

بدون درنظرگرفتن سطح و اندازه سازمان، سازمان هایی که وابسته به مصرف کننده هستند به دنبال روش هایی برای جذب و کسب رضایت مصرف کنندگان خود می کردند. این سازمان ها بهتر است به این موارد بیش از پیش توجه کنند.

مشکلی که می خواهید حل کنید را بیشتر بشناسید

مانند هر قدم اولی، این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است. اطمینان حاصل کنید که مشکل اصلی را پیدا کرده اید و وقت و تلاش خود را روی مواردی که اهمیت کمتری دارند، صرف نکنید. مشکل اصلی را با پرسیدن سوال درست و مشاهدات تحلیلی پیدا کنید. تحلیل رفتار رقبا هم می تواند یک روش پیدا کردن مشکل شمرده شود. سوالات درست از مصرف کنندگان بپرسید. مثلا یک نظرسنجی برگزار کنید و بگویید شرکت X که موفق تر است، به نظر شما در کدام جهت عملکرد بهتری دارد؟ یا به نظر شما در خدمات و محصولات ما جای چه چیزی خالی است؟

مشکل اصلی را تحلیل کنید

در این مرحله باید زیر و بم مشکل را درآورید و تمام دلایل ایجاد و راه حل برطرف کردن آن را بررسی کنید. توجه کنید که این مشکل هرچندوقت یکبار اتفاق می افتد و نرخ رواج آن چقدر است؟ این اتفاق از چه جهت بحرانی است و به چه جوانبی صدمه وارد می کند؟ کدام شرایط این نتایج را بهبود می بخشد؟ چه مدتی است این اتفاق می افتد؟ آیا در طول زمان این اتفاق بدتر شده است؟

تصمیم و معیار را طبقه بندی کنید

در این مرحله باید هر تصمیمی که در اتخاذ تصمیم نهایی سهیم است را طبقه بندی کنید. باید مشخص کنید کدام معیار مهم است و اولویت دارد. این مرحله برای ارزش سنجی معیارها و استانداردهای موجود و در نظر گرفتن موارد فرضی است که ممکن است بعدا اتفاق بیافتند.

بیش از یک راه حل پیدا کنید

هدف این مرحله معرفی چندیدن راه حل مختلف است. بعد از اولین راه مناسبی که به ذهنتان رسید، دست از تلاش برندارید. تمام سناریوهای حل مشکلی که به ذهنتان می رسد را ارزش سنجی کنید. تمام مزایا و معایب هرکدام از راه حل ها را باید بسنجید.

بهترین راه حل را انتخاب کنید

حالا مرحله نهایی است و باید تصمیم بگیرید کدام راه حل را اجرا کنید. مهم ترین ویژگی راه حل نهایی باید مشتری مداری را در راس خود داشته باشد.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =