۶ ماموریت اصلی در دپارتمان‌های منابع انسانی

0 823

اگر دپارتمان منابع انسانی با مدیریت صحیح امور و به‌طور مؤثر عمل کند، مهم‌ترین منبع سازمان شما یعنی منابع انسانی، باعث ایجاد ساختار و توانایی لازم برای رسیدن به اهداف تجاری می‌شود. البته ماموریت‌ها و عملکردهای مختلفی در دپارتمان‌های منابع انسانی سازمان‌ها وجود دارد و انجام می‌پذیرد، اما در این مطلب می‌خواهیم به ۶ مورد مهم از این ماموریت‌ها بپردازیم. سازمان‌های کوچکی وجود دارند که ممکن است نیازی به تشکیل یک واحد منابع انسانی درون آن‌ها وجود نداشته باشد و مایل باشند نیروی کارشان را به دست گروه مشاوران منابع انسانی خارج از شرکت و یا حتی به سازمان‌های اختصاصی منابع انسانی بسپارند.

 ۱ – استخدام

موفقیت کارشناسان جذب و استخدام معیار خاصی دارد و معمولا به تعداد سمت‌هایی که پر می‌کنند و همچنین زمان صرف شده در این روند، وابسته است. کارشناسان جذب و استخدامی که به‌صورت تمام وقت در همان سازمان مشغول به کار هستند، نسبت به کارشناسان استخدام در شرکت‌هایی که خدمات منابع انسانی ارائه می‌کنند، نقش اساسی‌تری در توسعه سرمایه‌های انسانی دارند. آن‌ها آگهی جذب نیرو می‌دهند، کاندیداهای مناسب را در منابع مختلف پیدا می‌کنند، متقاضیان را مورد بررسی قرار می‌دهند، مصاحبه مقدماتی ترتیب داده و اصولا مقدمات روند استخدام را با مدیر واحدهای مربوطه هماهنگ می‌کنند.

۲ – برقراری امنیت در محیط کار

امنیت در محیط کار یکی از عوامل بسیار مهم است. کارفرماها موظف هستند تا طبق قانون، محیطی کاملا امن برای کارمندانشان فراهم کنند. یکی از مهم‌ترین وظایف و عملکردهای منابع انسانی هم پشتیبانی از آموزش حفظ ایمنی در محیط کار و تهیه روش‌ها و دستورالعمل‌های اولیه ایمنی در صورت بروز حادثه در محل کار است. علاوه بر این‌ها، کارشناسان امنیت محیط و خطر منابع انسانی معمولا با کارشناسان پرداخت و مالی منابع انسانی کاملا نزدیک همکاری می‌کنند تا امور مالی-انسانی، بازنشستگی و سنوات کارمندان را به خوبی مدیریت کنند.

۳ – روابط کارمندان

در محیط‌های کاری یکپارچه، معمولا امور روابط کارمندان و کارگران توسط یک یا دو کارشناس منابع انسانی انجام می‌شود. روابط کارمندی یعنی نظم و ترتیبی که منابع انسانی با تعیین میزان رضایت شغلی، مدیریت کارمندان و حل و فصل تعارض‌های کاری برای تقویت رابطه کارمند-کارفرما اتخاذ می‌کند. عملکردهای روابط کارگری هم به توسعه روند پاسخگویی به اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری، تصمیمات و جلسات در جهت توافق و حل‌وفصل مشکلات احتمالی در قرارداد کارگران مربوط می‌شود.

۴ – تهیه لیست حقوق، پاداش و حق بیمه

این مورد هم ممکن است برای تمام کارمندان توسط یک نفر انجام شود. کارشناس مربوطه باید به‌خوبی به حقوق و پاداش رقابتی شغل‌ها واقف باشد. او همچنین باید با بیمه‌های تکمیلی مختلف برای انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها گفت‌وگو کند و میزان مبلغ احتمالی برای صندوق ذخیره وام یا بازنشستگی را تعیین کند. البته اساسی‌ترین مورد که باید هر ماه توسط این کارشناس انجام شود هم تهیه لیست دقیق حقوق و حق بیمه پرداختی است.

۵ – موافقت و پذیرش کامل قوانین

موافقت، پذیرش و عمل به تمام قوانین مربوط به حقوق کارمندان و کارگران از مهم‌ترین وظایف منابع انسانی است. عدم پذیرش کامل قوانین از سوی این دپارتمان ممکن است باعث ایجاد نارضایتی در نیروی کار اعم از کارمندان و کارگران شود چراکه اساسا عدم سر سپردن سازمان‌ها به قوانین به امور غیرمنصفانه در روال انجام کار، شرایط ایمنی نامناسب در محل کار و نارضایتی عمومی شغلی منجر می‌شود که نتیجه آن فقط عدم کارآمدی نیروی کار خواهد بود. تمامی کارمندان دپارتمان‌های منابع انسانی باید با قوانین بیمه تأمین اجتماعی، وزارت کار و حقوق شهروندی کاملا آشنا باشند.

۶ – آموزش و توسعه سرمایه‌های انسانی

کارفرماها باید همواره تمام ملزومات موردنیاز کارمندان برای موفقیت در حرفه‌شان را فراهم کنند. گاهی این تصمیم ممکن است به معنی یک دوره آزمایشی طولانی برای آماده‌سازی بیشتر افراد باشد. این دوره آموزشی برای آشنایی فرد با شغل و محیط کاری جدید است و به او کمک می‌کند به خوبی با فرهنگ سازمان تازه خو بگیرد و با شغلش هم آشنا شود. دپارتمان‌های منابع انسانی در بسیاری از سازمان‌ها همچنین دوره‌های آموزشی مخصوص مدیریت و رهبری سازمانی برای مدیران میانی و مدیران ارشد برگزار می‌کنند. این دوره به خصوص برای آموزش سرپرست‌ها و مدیرانی مناسب است که به‌تازگی به استخدام سازمان درآمده‌اند یا ارتقا یافته‌اند. آموزش‌های مدیریتی و رهبری سازمانی معمولا حول محور مدیریت عملکرد و چگونگی مدیریت روابط کارمندان شکل می‌گیرد. فرصت‌های توسعه حرفه‌ای مخصوص کارمندانی است که به دنبال ارتقای شغلی هستند یا مایل‌اند اهداف شخصی‌تری مانند ادامه تحصیل و اتمام دوره دانشگاهی‌شان را تحقق بخشند. دپارتمان‌های منابع انسانی گاهی این کارمندان را با ارائه کمک‌هزینه تحصیلی یا پرداخت کامل هزینه تحصیل به‌صورت بلاعوض، کمک می‌کنند.

منبع small business

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 4 =