کوالکام دو چیپست اسنپدراگون ۶۶۰ و ۶۳۰ را روانه بازار می کند

0 514

کمپانی کوالکام دیروز در رویدادی در سنگاپور از دو پردازنده جدیدش در پلتفرم اسنپدراگون ۶۰۰ پرده‌برداری کرد. این دو پردازنده اسنپدراگون ۶۳۰ و ۶۶۰ هستند. پردازنده اسنپدراگون ۶۳۰ درواقع مدل بعدی بعد از ۶۲۶ و اسنپدراگون ۶۶۰ هم مدل پردازنده بعد از ۶۵۳ است. این دو پردازنده تا حد زیادی به هم شبیه هستند اما تفاوت‌های آن‌ها کلیدی و مهم است و مدل ۶۶۰ را می‌توان قطعا مدل بهتر دانست. هر دوی این چیپست‌ها به هسته‌های Kryo 260 کوالکام مجهزند  و این یعنی هر دو ۸ هسته‌ای هستند. درحالیکه اسنپدراگون ۶۶۰ از GPU Adreno 512 استفاده می‌کند، اسنپدراگون ۶۳۰ دارای GPU Adreno 508 است. هر دوی این چیپست‌ها روی تراشه ۱۴ نانومتری ساخته شده‌اند پس به کوچکی پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ پرچمدار نیست. در این چیپست‌ها همچنین مودم X12 LTE گنجانده شده که می‌تواند داون‌لینک با سرعت ۶۰۰ Mbps ارایه کند البته این امکان در صورتی فراهم می‌شود که شبکه اینترنتی شما بتواند چنین سرعتی ارایه کند. این چیپست‌‌ها همچنین از واحد پردازش تصاویر ۱۶۰ (ISP) پشتیبانی می‌کنند. این به معنی بهبود پردازش تصاویر در این دو چیپست تازه است. با ISP Spectra 160 با سرعت بیشتر و کیفیت بهتر می‌توانید روی اجسام زوم کنید. کوالکام به این به روزرسانی Superior Video Stabilization می‌گوید.

وقتی صحبت از عمر باتری می‌شود، اسنپدراگون ۶۶۰ از ۶۵۳ کارآمدتر است. البته همانطور که انتظار می‌رود، مدل‌هایی که یکی پس از دیگری می‌آیند باید کمی بهتر باشند و بیش از همه چیز باید شاهد بهبود در قدرت و سرعت آن‌ها باشیم. طبق ادعای کوالکام، با اسنپدراگون ۶۶۰ می‌توانید انتظار داشته باشید عمر باتری دو ساعت بیشتر از دستگاهی با اسنپدراگون ۶۵۳ باشد. در رابطه با تماس صوتی، این تفاوت به ۲۴ ساعت می‌رسد و درباره پخش ویدیو۴K هم چیپست ۶۶۰ حدود ۱۰ ساعت انرژی بیشتر از چیپست ۶۵۳ مهیا می‌کند. البته همه این ارقام نسبی هستند و به عوامل متفاوتی بستگی دارند. یکی از این عوامل هم ظرفیت باتری دستگاه است. حال که صحبت از باتری به میان آمد باید این مورد را هم بگوییم که هر دوی این چیپست‌ها از شارژ سریع ۴.۰ پشتیبانی می‌کنند. این ویژگی را روی چیپست اسنپدراگون ۸۳۵ هم می‌بینید.

هر دو از بلوتوث نسخه ۵.۰ پشتیبانی می‌کنند که در حال حاضر تنها گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس از آن استفاده می‌کنند. هر دو همچنین از USB-C 3.1 پشتیبانی می‌کنند که این ویژگی در اغلب پرچمدارهای موجود در بازار وجود دارد. چیپست اسنپدراگون ۶۳۰ از رزولوشن‌های مختلف تا QXGA 2048×۱۵۳۶ و اسنپدراگون ۶۶۰ تا QHD پشتیبانی می‌کنند. کوالکوم می گوید دستگاه‌های مجهز به این دو پردازنده احتمالا تا پاییز امسال وارد بازار خواهند شد.

منبع androidheadlines

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + هجده =