کدام را استخدام می کنید؟ افراد با سابقه یا بااستعداد؟

0 902

فرض کنید برای یک سمت خالی در سازمان شما دو نفر درخواست و رزومه فرستاده‌اند که یکی بی‌تجربه و دیگری با یک سابقه درخشان می‌خواهد با شما همکاری کند. شما تصمیم می‌گیرید که کدام را استخدام کنید؟ شاید بلافاصله بگویید حتماً باتجربه! اما در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که در استخدام این افراد چه مواردی مهم است.

چه زمانی باید افراد باسابقه و باتجربه را استخدام کنید؟

اگر در سمت‌های مدیریتی استخدام می‌کنید. استخدام برای سمت‌های مدیریتی و رهبری طبعی مستلزم سابقه و تجربه بیشتری نسبت به سمت‌های دیگر است. اگر شخصی که می‌خواهید استخدام کنید دارای سابقه کافی درزمینهٔ مدیریت یک گروه نباشد، شاید نتواند از پس این سمت به‌خوبی برآید.

وقتی به یک نفر بادانش تخصصی نیاز دارید. علاوه بر پشت‌های مدیریتی، وقتی سازمانی تصمیم می‌گیرد برای امور تخصصی و در جوانبی که دچار مشکل است کسی را با یک تخصص ویژه استخدام کند، افراد باتجربه و متخصص می‌توانند علاوه بر دانش تخصصی، با خودشان شیوه و روند حل مسائل را هم وارد سازمان کنند.

چه زمانی باید یک استعداد را استخدام کنیم؟

وقتی برای هر شغل دیگری استخدام می‌کنید. گاهی به دنبال استخدام فردی برای افزودن به یک گروه یا یک عملکرد مشخص هستید. مثلاً می‌خواهید یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار را به گروه ۸ نفره‌ای اضافه کنید که روند و جریان کار آن پیش‌تر تعریف‌شده است.

در چنین شرایطی به دنبال استخدام فردی باشید که مستعد و کارآمد باشد و کمتر به سابقه توجه کنید. کارمندان کم‌تجربه اما بااستعداد می‌توانند در جهات دیگری مفید باشند مثلاً راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ارائه دهند که افراد باتجربه آن‌ها را دست‌کم می‌گیرند. این افراد حتی ممکن است سازش‌پذیرتر باشند و بیشتر در سازمان شما بمانند.

مراقب اشتباهات رایج استخدامی باشید

۱ – با آینده‌نگری شغلی باید تشخیص دهید که برای سمت موردنظر، استعداد مهم‌تر است یا تجربه.

۲ – سابقه کاری را بااستعداد در یک سطح ارزش قرار ندهید.

۳ – تلاش کنید دید شما فراتر از رزومه باشد.

۴ – صرفاً به دلیل استخدام یک مدیر باتجربه، از آموزش او طفره نروید.

 

 

 

منبع entrepreneur

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =