کارمندان موفق چگونه برای شنبه آماده می شوند؟

0 306

اغلب مردم حس خوبی به شنبه ندارند. شنبه برای آن ها و به خصوص برای کارمندان به معنی پایان خوشی های آخر هفته و تعطیلات است. حتی اگر عاشق کارتان هم باشید با فرارسیدن اولین روز هفته حس خوشایندی به شما دست نخواهد داد.

اما همه می دانند آمدن شنبه اختیاری نیست. این روز خواه ناخواه فرا می رسد و هر هفته هم تکرار می شود. سعی کنید خلاقیت و شادابی را در روزهای شنبه هم حفظ کنید تا هفته شادی آغاز کنید. بهتر است در روزهای جمعه به کمی عادت های خوب روی آورید تا فضای روزهای فعالیت هفتگی و تعطیلاتتان خیلی با هم متفاوت نشوند.

حتی یک ساعت هم برای برنامه ریز ی کافیست

هیچکس تمایلی ندارد وقتی به تعطیلات و استراحت آخر هفته مشغول است به تقویم و اپلیکیشن یادآوری حرفه ای سر بزند اما مطمین باشید با این کار هفته بهتری پیش رو خواهید داشت.

کریستین آلن دکتر روانشناس می گوید اگر تنها ۱ ساعت از آخر هفته خود را برای برنامه ریزی هفته آینده صرف کنید، استرس و نگرانی کاری شما تا حد چشمگیری کاهش پیدا می کند. تقویم هفتگی خود را چک کنید، فهرست کارهایی که باید انجام دهید را برای خودتان و همکار نزدیکتان ایمیل کنید سعی کنید کارها را بر اساس اولویت انجام آن ها برنامه ریزی کنید.

اگر می خواهید شنبه دلنشین تری داشته باشید بهتر است تمام کارهای سنگین اخر هفته را همان اول روز انجام دهید. وقتی روز جمعه از خواب برمی خیزید و صبحانه می خورید حتما بعد از آن به شست وشوی لباس ها و آماده کردن وعده های غذایی هفتگی خود بپردازید و سعی کنید زودتر این کارها را تمام کنید. هر چه زودتر کارهایتان را تمام کنید، وقت بیشتری در ادامه روز برای استراحت و امور متفرقه خواهید داشت.

بشقابتان را از خوراک سالم پر کنید

اگر می خواهید آخر هفته را کمی ناپرهیزی کنید بهتر است در چهارشنبه یا پنجشنبه یک وعده مفصل یا غذای بیرونی بخورید. اگر جمعه شب را با غذای سنگین و چرب بگذرانید این کار باعث می شود شنبه پراسترسی پیش رو داشته باشید. روزهای جمعه را طوری برنامه ریزی کنید که سه وعده غذای اصلی سالم و خوشمزه مصرف کنید. هر وعده غذای اصلی باید حاوی پروتیین و کربوهیدرات باشد تا در طول روز بتواند سطح انرژی شما را مطلوب نگه دارد. به طور مرتب از میوه ها و سبزیجات پرفیبر استفاده کنید تا به شما احساس سیری دهد. از نوشیدنی های مدر دوری کنید و آن ها را با آب جایگزین کنید.

به روزتان معنی ببخشید

هیچ اشکالی ندارد اگر دلتان خواست تمام بعدازظهر جمعه را با پیژامه روبروی تلویزیون بنشینید، بستنی بخورید و فیلم ببینید اما اگر می خواهید روز شنبه کسل نباشید باید بعدازظهر جمعه را هم با فعالیت مفید بگذرانید. منظور ما از فعالیت مفید می تواند دوچرخه سواری یا کوهنوردی باشد.

همه مردم فهرستی از کارهای شخصی هم دارند که تنها در روزهای تعطیل می توانند از پس ان ها بربیایند اما به این موضوع هم باید توجه ویژه ای داشت که فعالیت های دیگری که به ارزش درونی شما می افزایند و شما را با مردم ارتباط می دهند، نباید فراموش شوند. مثلا با دوستان خود به کلاس یوگا بروید یا در امور اجتماعی و فرهنگی به عنوان داوطلب، همکاری کنید. این فعالیت ها ذهن شما را از امور فرهنگی و معنوی پر می کند و باعث می شود برای کارهای هفته تان پرقدرت و امیدوار ظاهر شوید.

مثبت اندیشی پیشه کنید

به موارد آزار دهنده کوچک محل کارتان تابحال فکر کرده اید؟ چای سردی که برایتان می آورند یا همان همکار بداخلاقی که دارید ممکن است ذهن شما را به کل هفته مسموم کند.  به جای تمام موارد آزاردهنده به جوانب مثبت کارتان فکر کنید. تصور کنید با ایده های جدیدتان می توانید انقلاب کنید و مشتری های جدیدی به خاطر شخص شما جذب شرکت شوند.

اگر محیط کار به تازگی ذهن شما را آزار می دهد بهتر است روز جمعه یک ساعت را به این موضوع اختصاص دهید و به آن فکر کنید تا مشکل اصلی پیدا شود. سعی کنید روزهایی را به یاد بیاورید که با عشق و علاقه به محل کارتان می رفتید. از خودتان بپرسید حالا چه اتفاقی پیش آمده که این احساس ناخوشایند درون شما رشد کرده است. برای بهبود این وضعیت به جنبه های مثبت کارتان بیاندیشید و البته برای از بین بردن مشکلات آن به فکر راه حل باشید.

به تفریحات نوستالژیک بپردازید

دوستانتان را به بازی فکروبکر، منچ، مارو پله و حتی اسم فامیل دعوت کنید. محققان معتقدند بازی های خلاقانه باعث رشد و شکوفایی استعدادهای ذهنی مردم می شود و اعتماد به نفش اشخاص را افزایش می دهد. البته بازی های خلاقانه مدرن و جدید هم همین تاثیرات مثبت را خواهد داشت. سعی کنید آخر هفته ها کار نکنید و مغز خود را عین تفریح و آزادی به خلاقیت تشویق کنید.

به کیفیت خوابتان اهمیت دهید

خواب کافی و خوب در جمعه شب می تواند خستگی و بیحالی شنبه را از بین ببرد. خواب خوب می تواند استرس کاری را کاهش دهد و حالت خوشبینانه شما را هم تقویت کند. انرژی شما در اثر یک خواب خوب تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و توانایی انجام امور هم بیشتر می شود. هشیاری شما بالا رفته و میل به انجام کارها و درگیری با مشکلات آن ها در شما افزایش پیدا می کند.

برای اینکه بهتر بخوابید حتما لازم است غذای سبک و سالم بخورید و آخرین وعده شبانه هم دوساعت ونیم پیش از خواب صرف شود تا پروسه هضم و عملیات دستگاه گوارشتان در طول خواب باعث ایجاد هیچ مشکل و اختلالی نشود.

همچنین اگر در روزهای جمعه کمی ورزش کرده و به انجام فعالیت های فیزیکی بپردازید در کنار حفظ سلامت عمومی شما باعث می شود شب بهتر و زودتر بخوابید.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =