کاربرد واقعیت مجازی (VR) در درمان سرطان

0 411

بیمارانی که به سرطان دچار هستند در طی دوره درمان خود متحمل استرس و نگرانی های زیادی می شوند. یک بیمارستان استرالیایی در جهت کاهش این استرس تمهیدی اندیشیده است که به وسیله واقعیت مجازی (VR) بیماران سرطانی را در خلال جلسات شیمی درمانی و پرتودرمانی در سطح مناسبی از مدیتیشن و آرامش قرار می دهد. این بیمارستان که Chris O’Brien Lifehouse نام دارد و کلینیک تخصصی مبارزه با بیماری سرطان است، با همکاری سامسونگ استرالیا و استودیو واقعیت مجازی Start VR هدست های واقعیت مجازی Samsung Gear VR را در اختیار بیماران در حال شیمی درمانی و بیمارانی که در اتاق انتظار نشسته اند، قرار می دهد.

سوالی که برای مردم پیش می آید این است که چرا چنین برنامه ای در حال اجرا است؟ همانطور که پیش تر به استرس و نگرانی های بیماران اشاره کردیم، این همکاری بر آن است که با استفاده از واقیت مجازی، توجه بیماران را از این نگرانی دور کرده و در عوض به آن ها اجازه دهد مدتی را در حال آرامش باشند و تجربه جدیدی از واقعیت مجازی کسب کنند. تیم پزشکی همیشه تاکید دارد که روحی و وضعیت روحی بیماران سرطانی اهمیت زیادی دارد. با استفاده از این روش دیگر نیازی به داروهای ضداسترس و آرام بخش نخواهد بود.

نکته جالب توجه در مورد اجرای این برنامه این است که بیماران می توانند خودشان محتوای موردعلاقه شان را از بروشور یا بازار Gear VR انتخاب کنند. این دنیای شبیه سازی شده شامل تجارب متعددی مانند دیدن و لمس کردن حیوانات، سفر به اماکن جذاب و جدید، قایق سواری و اسکی است.

این بیمارستان اولین مرکزی است که با تکنولوژی واقعیت مجازی یک روش جدید به نام “حواس پرتی تراپی” برای بیماران سرطانی را اجرا می کند. این روش البته تاثیر اثبات شده ای بر کنترل یا غلبه بر سرطان ندارد اما در بهبود روحیه و آرامش بخشیدن به بیماران موثر واقع شده است.

واقعیت مجازی در جنبه های دیگر سلامت و پزشکی نیز استفاده می شود. یک مرکز MRI با استفاده از واقعیت مجازی یک حالت شبیه سازی شده برای کودکان می سازد تا ترس آن ها نسبت به این پروسه از بین برود.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =