چگونه نمیکره های مغزمان را آشتی دهیم؟

0 302

درباره نظریه معروف نیمکره های فعال مغز چیزی شنیده اید؟ طبق این نظریه، هرکدام از نیمکره ها فعال تر باشد، شخصیت و توانایی های شما به سوی آن متمایل تر خواهد بود. نیمکره غالب تعیین می کند که شما تحلیل گر و منطقی هستید یا خلاق. اغلب مردم تمایل دارند شخصیت و توانایی خود را تنها به یک نیمکره ربط دهند.

راجر اسپری، برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۸۱ اولین کسی بود که این نظریه را مطرح کرد و معتقد بود نیمکره ها دارای عملکردهای متفاوتی هستند. کشف این دانشمند به یک افسانه میان مردم تبدیل شد و بعدها رنگ یک اعتقاد و دانش عمومی و روانشناسی به خود گرفت.

نیمکره چپ مغز با تحلیل و منطق تعریف می شود در حالیکه نیمکره راست مغز درگیر خلاقیت  و درک شهودی است.

برخی محققان البته معتقدند این تعریف برای نیمکره های مغز خیلی ساده و پیش پا افتاده است. به عقیده این کارشناسان، دو نیمکره عقل در عملکرد باهم عجین هستند و جدا از هم عمل نمی کنند.

به زندگی واقعی برگردیم و کمی به آدم های دوروبرمان فکر کنیم. حتما تابحال کسانی را دیده اید که در این تعریف جا شوند. هنرمندهایی که ممکن است یادشان برود قبض برق را پرداخت کنند یا دانشمند و ریاضیدانی که نتواند آبی را از سبز تشخیص دهد! اما واقعیت امر این است که اسنان ها می توانند به موازنه میان این نیمکره ها دست یابند و از هردوی آن ها در امور منطقی و خلاقانه استفاده کنند.

راست مغزها اغلب احساس می کنند خلاق، حساس، کم خواب و شب دوست، خونگرم هستند و دوستانه برخورد می کنند. به همه به آسانی اعتماد می کنند و نمی توانند بی طرف باشند. عاشق موسیقی هستند و مرتکب اشتباهات لغوی زیادی می شوند. دقت آن ها کمتر است.

چپ مغزها هم اغلب فکر می کنند متفکر و منطقی هستند و رابطه خوبی با اعداد و ارقام دارند. بیش از هر نوع دیگر به موسیقی کلاسیک گوش می دهند. متمرکز هستند و با برنامه ریزی پیش می روند. بی طرف هستند و همه چیز اطرافشان سرجای خودش قرار دارد. تحلیل گر هستند و برای همه چیز دنبال دلیل منطقی می گردند.

در ادامه به شما نکته هایی برای تقویت نیمکره کمتر فعال مغزتان ارایه می دهیم.

چگونه نیمکره چپ مغز را فعال تر کنیم؟

چپ مغزها همگی سحرخیز هستند شما هم بهتر است سعی کنید روزها زودتر از خواب بیدار شوید. ساعت ۶ صبح بیدار شوید کمی قهوه یا چای بنوشید. ورزش صبحگاهی انجام دهید و آماده انجام کارهای روزانه شوید. ساعت ۲۲ به رختخواب بروید و بخوابید و فردا دوباره همان کارها را انجام دهید. این روند را به مدت یک هفته انجام دهید و این پروسه یک هفته ای را ماهی یکبار انجام دهید.

کار با نرم افزار مایکروسافت اکسل را یاد بگیرید. هیچ چیز به اندازه یک نرم افزار ریاضی نمی تواند ترس شما از اعداد را از بین ببرد. در برابر یادگیری این نرم افزار کمی صبر به خرج دهید اما با پشتکار با آن تمرین کنید. اکسل می تواند تا حد زیادی اعتماد به نفس منطقی شما را بالا ببرد.

مانند حقوق دان ها و وکیل ها رفتار کنید. قراردادها را کامل بخوانید و تحلیل کنید. بسیاری از هنرمندان تنها به خاطر اینکه نمی خواهند قراردادها را کامل بخوانند، سرشان کلاه رفته است.

فهرست روزانه از کارهایتان تهیه کنید و سعی کنید طبق آن پیش بروید. می توانید حتی فهرست کارهای هفتگی بنویسید و کارهایتان را اولویت بندی کنید.

چگونه نیمکره راست مغز را فعال تر کنیم؟

در یک کلاس با موضوع خلاقانه مانند آشپزی، خطاطی یا نقاشی ثبتنام کنید. این فعالیت ها باعث می شوند راه های رنگارنگ به ذهن شما راه پیدا کند.

یک مجموعه از موسیقی معروف و پرطرفدار روز بخرید و با صدای بلند به آن گوش دهید و بعدها با آن بخوانید. کمی از قالب سفت و سخت و رسمی خارج شده و راحت باشید.

گاهی در روزهای تعطیل کمی بیشتر در تخت بمانید و بخوابید. لباس راحت خوابیتان را بپوشید و فیلم سینمایی ببینید. تمام روز تعطیل را بخوابید و تلویزیون تماشا کنید.

فهرست کارها و برنامه ریزی روزانه تان را فراموش کنید. یک روز آخر هفته را بدون برنامه ریزی بگذرانید. شاید روستایی اطراف شهر باشد که همیشه دوست داشتید آنجا را ببینید پس بدون هیچ برنامه ریزی به آنجا بروید. لباس های غیررسمی و رنگارنگ بپوشید. لبخند بزنید و اجازه دهید شخصیت غیررسمی شما را ببینند.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =