چگونه نقشه کسب و کار بنویسیم؟

0 560

نقشه کسب و کار چیست؟

نقشه کسب و کار یک تعریف نوشتاری از آینده کسب و کار شماست. در این نقشه می نویسید که می خواهید چه کاری را انجام دهید و راه پیشنهادیتان برای انجام این کارها چیست. اگر تابحال حتی یک پاراگراف درباره منظور و هدفتان پشت دستمال کاغذی یا یک پاکت نوشته اید می توان گفت یک نقشه کوتاه کسب و کار بوده است.

نقشه کسب و کار درواقع یک قدم اساسی و استراتژیک است. شما در این مرحله کارتان را با منابع و توانایی های مشخص آغاز می کنید و قصد دارید به یک نقطه دیگر در آینده ( معمولا بین ۳ تا ۵ سال) برسید. کسب و کار شما در این نقطه دارای تعداد مختلف دیگری منابع و توانایی خواهد بود همانطور که که سود و دارایی های بیشتری خواهد داشت. نقشه کسب و کار به شما می گوید که چگونه می توانید از نقطه آغاز به نقطه هدف برسید.

چطور نقشه کسب و کار بنویسیم؟

حالا متوجه شده اید که چرا باید نقشه کسب و کار تهیه کنید و احتمالا زمانی را هم صرف تحقیق و جستجو کرده اید و اطلاعات موردنظر را گرداوردی کرده اید. وقت آن رسیده که همه چیز را مکتوب کنید. در ادامه به شما ۷ مورد اساسی و حیاتی یک نقشه کسب و کار را به اختصار توضیح می دهیم.

خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی در شماتیک ظاهری نقشه کسب و کار، بعد از عنوان قرار می گیرد. این خلاصه به خواننده باید بگوید که هدف و قصد شما چیست. این موضوع خیلی مهم است. متاسفانه موارد زیادی وجود داشته است که صاحب کسب و کار توانسته قصدش را در صفحه هشتم بیان کند! سعی کنید درخواست خود را به وضوح بنویسید.

شرح کسب و کار

شرح کسب و کار معمولا با یک توضیح کوتاه درباره آن صنعت شروع می شود. وقتی درباره این صنعت می نویسید، وضعیت حاضر را ذکر کرده و به  احتمالات آینده هم اشاره کنید. شما باید درباره بازارهای متعدد درون این صنعت هم اطلاعاتی ارایه دهید. این اطلاعات باید شامل اطلاعاتی درباره هر محصول تازه یا توسعه و پیشرفتی باشد که می تواند به کسب و کار شما سود برساند یا به هر طریقی بر آن تاثیرگذار باشد.

استراتژی بازار

استراتژی بازار نتیجه تحلیل و آنالیز دقیق بازار است. آنالیز بازار باعث می شود کارآفرین با تمام جنبه های بازار آشنا شود تا بازار هدف را پیدا کند و شرکت را در جایگاه برداشت و دستیابی به سهم خود از فروش در این بازار قرار دهد.

تحلیل رقابتی

هدف از تحلیل رقابتی این است که نقات قوت و ضعف رقبا در بازار را پیدا کنید و استراتژی هایی تهیه کنید که نسبت به آن ها به برتری متمایز دست پیدا کنید و موانعی ایجاد کنید که مانع ورود آن ها به بازار شما شود.

نقشه طراحی و توسعه

هدف از نقشه طراحی و توسعه، ارایه  توصیفی از طراحی محصول به سرمایه گزاران است. در این نقشه باید به سرمایه گزارن بگویید که این محصول در صورت تولید چقدر توسعه و بهبود پیدا می کند، در بازار تا چه حد توسعه می یابد و چقدر به پیشرفت شرکت کمک می کند. در این نقشه همچنین بودجه ای برای توسعه درنظر گرفته می شود.

نقشه عملیات و مدیریت

در این نقشه گفته می شود که که این کسب و کار در صورت تداوم چگونه عمل خواهد کرد. نقشه عملیات به لجستیک سازمان مانند مسوولیت های مختلف تیم مدیریت، وظایفی که به عهده بخش های مختلف سپرده شده و بودجه و هزینه اختصاص یافته به ملزومات هر عملیات می پردازد.

فاکتورهای مالی

داده های مالی همیشه در انتهای یک نقشه کسب و کار قرار می گیرند اما این موضوع به معنی کم اهمیتی آن ها نیست.

 

منبع entrepreneur

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + نوزده =