چرا هوش هیجانی در کار مهم است

0 993

کارشناسان مفهوم هوش هیجانی یا هوش احساسی را در اوایل ۱۹۹۰ مطرح کردند اما رهبران کسب و کار به سرعت این مفهوم را به کارشان ربط دادند.

طبق مفهوم مطرح شده در هوش هیجانی یا EQ، موفقیت به شدت تحت تاثیر ویژگی های شخصیتی مانند پشتکار، خویشتنداری و مهارت کنار آمدن با دیگران است. کارمندانی که هوش هیجانی بالاتری دارند، لهتر می توانند در کار گروهی موثر باشند. آن ها بهتر از دیگران با تغییرات هماهنگ شده و همچنین انعطاف پذیر هستند. اهمیتی ندارد که ششما جه منسبی دارید یا چقدر تجربه کاری کسب کرده اید، اگر یک سری ویزگی های خاص شخصیتی را نداشته باشید، نمی توانید موفق شوید. در ادامه به پنج ویژگی مهم و دخیل در هوش هیجانی می پردازیم.

۱ – آگاهی از خویش

اگر کسی به خوبی به آگاهی از خود واقف باشد، نقاط ضعف و قوت خود را درمی یابد و می داند کارهایش چه تاثیراتی بر دیگران دارد. کسی که خودش را به خوبی می شناسد بهتر از دیگران می تواند از انتقادهای سازنده نهایت استفاده ار ببرد.

۲ – خودسازگاری

کسی که هوش هیجانی بالایی دارد، می تواند به بهترین شکل ممکن احساساتش را بروز دهد و هرجا که لازم دانست ان ها را کنترل کند.

۳ – انگیزه

آدم هایی که از نظر هیجانی و احساسی باهوش هستند، اغلب با انگیزه هم هستند. آن ها با پول و منسب انگیزه نمی گیرند بلکه انگیزه آن ها جنبه دیگری دارد. وقتی با مشکلات و ناامیدی مواجه می شوند، خوش بینانه و با دید مثبتی به آن می نگرند.

۴ – همدلی

کسی که احساس همدلی در او زنده است، همدردی و درک صحیح از طبیعت انسان هم در او وجود دارد. همین موضوع او را قادر می سازد در سطح احساسی با دیگران رابطه برقرار کند.

۵ – مهارت ارتباط با دیگران

افراد با هوش هیجانی بالا می توانند با همکاران و هم گروه هایشان ارتباط موثر برقرار کرده  و در ایجاد اعتماد، نقش مهمی ایفا کنند. آن ها هرگز درگیر قدرت طلبی و از میدان به در کردن رقبا نمی شوند.

 

منبع entrepreneur

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + هفت =