پرینت ۳ بعدی چگونه آینده را می سازد؟

0 539

آیا می دانستید بیش از ۱.۳  بیلیون نفر در فقر شدید زندگی می کنند و بیش از ۲.۶ بیلیون نفر در اثر سوانح طبیعی در دهه گذشته بی خانمان شده اند؟

متاسفانه این اعداد به این زودی ها رو به بهبود عوض نخواهند شد اما مهندسان و دانشمندان بسیاری در تلاش هستند راهی پیدا کنند تا شرایط زندگی مردم کمی بهتر شود و دنیای منعطف تری بسازند. پاسخ این تحقیقات در گرو پرینت سه بعدی است. دانشمندان تابحال توسط این تکنولوژی موفق به ساخت منازلی شده اند که از مقاومت بالایی در مقابل سوانح طبیعی برخوردار است و با این اتفاق ما هم یک قدم در مقابله با سوانحی مانند زلزله، به جلو برداشته ایم.

در ادامه به موارد و مثال  هایی در این زمینه می پردازیم. با ما همراه باشید.

عمل جراحی

عمل جراحی

انجام عمل جراحی روی بعضی از ارگان های داخلی مانند کبد می تواند کار سختی باشد چون نیازمند تجربه و تمرین زیادی است. اما با پیشرفت تکنولوژی پرینت سه بعدی، راه بهتری برای آمادگی جراحان به وجود آمده است.

یک دانشجوی پزشکی در لهستان اقدام به پرینت سه بعدی مدل هایی از کبد کرده و در دسترس جراحان داخلی قرار داده است تا بتوانند با آن ها به تمرین بپردازند.

 این دانشجو توسط سیتی اسکن بیماران می تواند یک مدل سیلیکونی دقیق از کبد آن ها را پرینت کند. این مدل ها حتی در طول عمل جراحی نیز می توانند مفید واقع شوند و جراحان به آن ها مراجعه کنند.

تولید کفش بر اساس مدل شخصی

کفش سه بعدی

تیتر این مورد می تواند برای همه مردم جذاب باشد که بتوانند کفش با مدل و سلیقه شخصی تولید کنند اما برای کسی که رکورددار بزرگترین پا است حتی می تواند نجات بخش هم باشد! موارد نادری در دنیا وجود دارند که سایز قد و پای متعارفی ندارند و برای خرید لباس و کفش همیشه به مشکل برمی خورند. تولید کفش بر اساس سایز و سلیقه شخصی برای این افراد می تواند از دردسر همیشگی ایشان بکاهد.

بهبود وضعیت محیط زیست

محیط زیست

اگرچه مردم دایما شعار زندگی سبز می دهند اما برخی شرکت های فعال در زمینه محیط زیست و پرینت سه بعدی در تلاشند خانه هایی با استفاده از منابع طبیعی بسازند. شرکت ایتالیایی Centro Sviluppo Progetti اقدام به ساخت خانه های سه بعدی از جنس چوب، آلومینیوم و حتی گل می کند. هدف این شرکت بهبود و پیشرفت پرینت سه بعدی به وسیله پرینترهای PowerWASP و DeltaWASP است.

امنیت فیزیکی

خانه سه بعدی

تکنولوژی پرینت سه بعدی می تواند توانایی مقاومت خانه ها در مقابل سوانح را افزایش دهد. شرکت معماری HuaShang Tengda در بی ژینگ خانه ای سه بعدی پرینت کرده که می تواند در مقابل زمین لرزه ۸ ریشتری دوام بیاورد. این خانه دو طبقه با بتن و دیگر مواد خامی ساخته شده و دوره ساخت آن تنها ۴۵ روز طول کشیده است.

کاهش فقر

فقر و خانه

شرکت مهندسی چینی به نام Winsun Decoration Design برای ساخت پرینتر اختصاصی اش ۱۲ سال تلاش کرد و حالا توانسته یک ساختمان ۱۰ طبقه پرینت کند که در هر طبقه آن یک خانه وجود دارد. ساخت و پرینت این خانه تنها ۲۴ ساعت طول کشید.

این کمپانی توانست پنل های ساخته شده از زباله های ساختمانی مانند فایبرگلاس و سیمان را در ساخت این مجتمع به کار ببرد.

طبق برآورد انجام شده، هم واحد به قیمت ۵۰۰۰ دلار ساخته شده و این روش می تواند روشی کارامد برای خانه دار شدن همه باشد.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 1 =