نقش منابع انسانی در توسعه و گسترش سازمان ها

0 430

مانبع انسانی و توسعه سازمانی

شاید تصور کنید منابع انسانی تنها فعالیت هایی را انجام می دهد  که به جذب، استخدام و نگهداشت نیروی انسانی سازمان ها مربوط می شود. کارشناسان و محققان کسب و کار این روزها معتقدند این واحد نقش مهمی در توسعه و گسترش کسب و کار سازمان ها دارد. در ادامه این مقاله به مواردی می پردازیم که در این موضوع مطرح شده است.

پیش بینی اهداف شرکت

منابع انسانی باید بداند اهداف سازمان چیست. با دانستن این اهداف می تواند به سوی مسیر سازمان رهنمون شود و فعالیت هایش را بر اساس آن تنظیم کند. تمام کارمندان این بخش باید عمیقا با مفاهیم استراتژی، دیدگاه و ارزش های سازمان آشنا شوند تا بتوانند تمام مراحل رشد و توسعه سازمان را پیش بینی کرده و برای آن برنامه ریزی کنند. انتقال و حرکت در میان این مراحل، نیازمند تمهیداتی است که باید پیش تر آن ها را برنامه ریزی کرد. منابع انسانی واحدی است که به خوبی می داند چه فرصت ها و چالش هایی در راه سازمان قرار می گیرد.

ارزش ها و اهداف سازمانی، بستر کسب و کار هستند

وقتی یک سازمان در حال گسترش از اندازه خیلی کوچک به متوسط است، یکی از چالش هایش می تواند چگونگی حفظ حس صمیمانه و خانواده بودن در میان همکاران باشد. منابع انسانی در این حال می تواند مسوولیت حفظ و نگهداشت این حس را داشته باشد. این واحد در این شرایط، مشغول تحقیق درباره حس و حال همکاران نسبت به این گسترش خواهد بود و باید اطمینان حاصل کند که این روند تاثیر منفی روی دیگر همکاران نگذارد.

ساخت اساس و بنیاد آینده

در یک سازمان روبهرشد شاید دشوار باشد که بتوان چیزی را فرای امور جاری و در حال انجام، دید. گاهی در این سازمان های در حال گسترش پیش می اید که منابع انسانی بیش از هر چیز درگیر فرآیند جذب و استخدام شود. در این حالت باید افرادی از واحد را از انجام این امور مرخص کرد و به برنامه ریزی آینده گمارد.

ایجاد تعادل میان محافظه کاری و تغییرات ناگهانی

وقتی کسب و کاری در حال پیشرفت است باید تاحدودی از لاک همیشگی بیرون امد و به تغییرات جدید خوشامد گفت. برنامه ریزی این امور بر عهده واحد منابع انسانی خواهد بود. آن ها می توانند اولویت های امور و اهداف سازمان را تعیین کرده و برای این تغییرات احتمالی تصمیم گیری کنند.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 4 =