ناسا چگونه از واقعیت مجازی(VR) استفاده می کند؟

0 459

به گفته آقای متیو نویز مهندس نرم افزار و مکانیک شاغل در ناسا، تکنولوژی واقعیت هیبریدی به دلیل عملکردهای متفاوت و مفیدش، نقش مهمی در فضانوردی و تحقیقات فضایی ایفا می کند.

ناسا از سال ۱۹۸۰ میلادی از تکنولوژی واقعیت مجازی در تحقیقات و تمریناتش استفاده می کرد و کلاه های فضانوردی مخصوص واقعیت مجازی را به تولید رساند.  ناسا از این کلاه های برای اموزش فضانوردان در برنامه های پایگاه فضایی استفاده می کرد. آن ها اشیا و وسیله های مجازی و سه بعدی می ساختند که ممکن بود فضانوردان در فضای واقعی با آن ها برخورد داشته باشند. این روش و استفاده از واقعیت مجازی برای ناسا بسیار ارزان تر و مقرون به صرفه تر تمام شد تا اینکه بخواهد فضانوردانش را در فضای واقعی و خلا آموزش دهد.

ناسا با تکنولوژی واقعیت مجازی ابزارهایی را تصویرسازی می کرد که در دنیای واقعی هرکدام چند صد دلار قیمت داشتند. البته هر روز این تکنولوژی پیشرفت کرد و حالا واقعیت مجازی که توسط ناسا ایجاد می شود فاصله بسیار ناچیزی با واقعیت ملموس در فضا دارد. ناسا در واقع فضایی را در واقعیت مجازی شبیه سازی می کند که فضانوردان با قرار گرفتن در آن کاملا حس می کنند در فضا هستند و با خطرات احتمالی آن آشنا می شوند.

متیو نویز همچنین افزود این تمرین ها که در فضای واقعیت مجازی برگزار می شوند تنها برای تمرین و آزمایش نیست بلکه توسط آن می توان به بازخوردها و مشاهدات فضانوردان در فضا هم دست یافت. ناسا از این نتایج در پیش بینی اتفاقات آینده این سفرهای فضایی بهره می برد. نویز افزود ناسا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ مردم علاقمند را به سفر فضایی به مقصد مریخ بفرستد.

ناسا قصد دارد پروژه ARGOS را توسعه دهد و قابلیت های واقعیت مجازی را وارد آن کند. در این پروژه از یک ربات استفاده خواهد شد. ربات بر قسمت پشت کاربر متصل خواهد شد و از یک اهرم بازویی استفاده خواهد کرد که با توجه به آن، کاربر حس بی وزنی خواهد داشت. پس از آن کاربر می تواند کلاه شبیه سازی شده واقعیت مجازی را بر سرش بگذارد و فکر کند در پایگاه فضایی قرار دارد.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =