عبارتی که باید از جلسه های رسمیتان حذف کنید

0 713

برای هر کارمندی تابه‌حال پیش‌آمده که در جلسه‌ای مهم شرکت کند. فرقی نمی‌کند این جلسه درباره توسعه فروش، درخواست ارتقای شغلی یا بر عهده گرفتن پروژه باشد، شما ممکن است به‌گونه‌ای صحبت کنید که خودتان باعث از بین رفتن شانستان شوید.

کمی با خودتان فکر کنید. آیا آخرین بار را به یاد می‌آورید که قصد کردید کسی را توجیه کنید اما بالعکس طوری حرف زدید که او را در تصمیم‌گیری مردد کردید؟

اگر از عبارت «فکر می‌کنم» استفاده کنید، تردید و عدم قاطعیت را بدون آنکه متوجه باشید وارد صحبت‌هایتان کرده‌اید.

برای مثال:

«من فکر می‌کنم به دلیل تجربه و سابقه کاری‌ام در مدیریت گروه، بهترین گزینه برای تصدی این سمت هستم».

یا

«من فکر می‌کنم که محصول نرم‌افزاری ما بهترین ابزار برای حل مشکلات شرکت شماست».

به این جملات به‌عنوان جایگزین بیندیشید:

«به دلیل سابقه و تجربه‌ام در مدیریت یک گروه بزرگ، من بهترین گزینه برای تصدی سمت موردنظرتان هستم».

«نرم‌افزار ما بهترین راه‌حل برای رفع مشکلات سازمان شماست».

ممکن است به نظر شما حذف یک عبارت کوتاه خیلی هم ساده باشد اما بهتر است بدانید که همین تغییر کوچک باعث تغییر شگرفی در بار معنایی جمله می شود.

وقتی از عبارت «من فکر می‌کنم» استفاده می‌کنید، به‌صورت ناخودآگاه به مخاطبتان می‌گویید که مطمئن نیستید و ممکن است اشتباه کنید. با حذف این عبارت، آنچه باور دارید تغییر پیدا نمی‌کند اما سطح قطعیت صحبت‌های شما را افزایش می‌یابد.

شاید بپرسید که از کجا بدانیم جمله‌هایمان را اشتباه بیان می‌کنیم؟

صدایتان را در حین ارائه ضبط کنید یا بعد از اتمام آن از مخاطب‌ها بخواهید نظراتشان را درباره اجرای شما بگویند. به صدای ضبط‌شده‌تان، منتقدانه گوشی دهید و تمام کلمات و عبارات غیرضروری و اضافه را پیدا کنید.

اگر از کلمات اضافه به تعداد زیاد در ارائه‌تان استفاده کنید، از توجه و تمرکز روی اصل مطلب دور می‌شوید و شانس موفقیتتان هم کاهش می‌یابد.

اگر به فکر بهبود توانایی‌تان در ارائه و سخنرانی هستید، در کنفرانس‌ها و سمینارهای مربوط به بهبود این تکنیک شرکت کنید. دایما تمرین کرده و انتقادهای مخاطبین خود استقبال کنید.

 

منبع inc

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 5 =