رهبران سازمانی باید چه مهارت هایی داشته باشند؟

0 595

اگر بپرسیم خصوصیات یک رهبر سازمانی خوب چیست حتما پاسخ های متعددی خواهد داشت. البته این پاسخ ها با توجه به هر شخصی که از او می پرسید، متفاوت خواهد بود. اما بخش قابل توجه آنجاست که همه افراد بر تعدادی خصوصیت کلیدی تاکید دارند و این خصوصیات در اغلب پاسخ ها مشترک است. برخی هم معتقدند شرایطی که رهبران در آن قرار دارند می تواند بر عملکرد و رفتار آن ها تاثیر زیادی داشته باشد.

مهارت های مهم رهبری سازمانی
  • تعهد، ثبات قدم و توانایی تحلیل، رهنمون ساختن تمام موارد سازمان به سوی یک هدف واحد و یکپارچه
  • ریسک پذیر، سنت شکن و تولیدگر ( توانایی تولید و معرفی محصول جدید و حتی ایجاد بازار هدف بی همتا)
  • توانایی برنامه ریزی- هرچند مدیر ارشد و رهبر مجموعه چندان درگیر جزییات نمی شوند اما باید یک برنامه هماهنگ کلی داشته باشند که تمامی کارمندان را به سوی انجام کارهایشان راهنمایی کند
  • انگیزه بخش- یک رهبر موفق باید بتواند سهام و موفقیت سازمان را با انگیزه بخشی و تشویق، اعتلا بخشد. او می تواند محرک انگیزشی کارمندان را پیدا کند و با تشویق آن ها در هر سطحی باعث شکوفایی سازمان شود.
  • توانایی برقراری ارتباط موثر در سطح شنیداری قوی- مهم است که رهبران علاوه بر توانایی سخنوری و سخنرانی بتوانند شنوندگان خوبی هم باشند. رهبر سازمانی موفق در صورتی که با دیگران به طور موثر ارتباط برقرار کند، می تواند آن ها را به انجام و تکمیل اهداف سازمان رهنمون سازد.
  • دست یابی یا داشتن مهارت هایی که باعث موفقیت کسب و کار می شوند- به دانش تجاری مربوط به سازمان دست یافتن و آن را به دیگران و همکاران منتقل کردن، همچنین به کارگیری این دانش در دستیابی به اهداف نهایی سازمان
چرا این مهارت ها اهمیت دارند؟

باید تاکید کنیم که رهبر موفق باید تصور صحیحی از موفقیت داشته باشد و به خوبی بداند برای رسیدن به این موفقیت به چه ابزارهایی نیاز دارد. او باید بتواند به درستی توضیح دهد که تصورش چیست و برای رسیدن به آن، دیگران باید چه وظایفی انجام دهند. به همین دلیل اکثر مردم معتقدند ویژگی های رهبری برتر هنگامی شکل می گیرند که رهبر به پیشرفت شخصی و شخصیتی کارمندان و بنا نهادن و حفظ بنیان اجتماعی می پردازد. این فعالیت ها باعث به وجود آمدن شور و شعفی بنیادی و درونی در رهبر می شود که نمی توان باور کرد او می تواند تنها به امور مالی و مالیاتی سازمانش فکر کند.

وقتی مدیریت موثر باشد تمام کارمندان مطمین خواهند بود که سازمان در حال سیر به سوی دستیابی به اهدافش است. از همه مهم تر این است که همه کارمندان می توانند به این شخصیت اطمینان و تکیه کنند.

رهبری صحیح یعنی بتواند دست کارمندان را بگیرد و آن ها را به هدفی راهنمایی کند که آن ها خودشان نتوانند به تنهایی به سوی آن حرکت کنند. این سطح از وفاداری و راهنمایی به سختی به دست می آید و تنها در سایه دست یابی به مهارت های شخصیتی و حرفه ای رهبری به وجود می آید.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + 1 =