تسلا ارزشمندترین خودروساز آمریکایی شد

0 1,191

شرکت تسلا که در زمینه‌‌ی ساخت خودروهای الکتریکی فعالیت می‌کند با پیشی گرفتن از جنرال ‌موتورز به ارزشمندترین خودروساز آمریکایی تبدیل شد.

هفته‌ی پیش برایتان نوشتیم که تسلا موتورز از فورد پیشی گرفته. ماجرا از این قرار بود که تسلا در تاریخ ۴ آوریل ۲۰۱۷ (۱۵ فروردین) با ثبت رکورد ارزش بازار ۴۸٫۷ میلیارد دلار، توانسته بود در مقام بالا‌تری نسبت به فورد قرار بگیرد. اما هنوز تسلا از نظر ارزش بازار، یک قدم عقب‌تر از جنرال موتورز قرار داشت. اما دیشب خبری منتشر شد که برای دومین بار در روزهای اخیر، نگاه‌ها را به تسلا خیره کرده؛ حالا این شرکت، جنرال موتورز را هم پشت سر گذاشته است.

روز دوشنبه، ارزش بازار تسلا به ۵۰٫۹ میلیارد دلار رسید و با اختلاف ۱ میلیون دلار از شرکت خودروسازی بزرگ جنرال موتورز پیشی گرفت.

جنرال موتورز، همچون فورد، بیش از ۱۰۰ سال است که فعالیت دارد. خودروهایی که این شرکت در سه ماهه‌ی اول ۲۰۱۷ فروخته، صدها هزار تا بیشتر از تمام خودروهایی است که تسلا در سال ۲۰۱۶ به فروش رسانده. اما سرمایه‌گذاران به آینده‌ی تسلا و بلندپروازی‌های مدیر عاملش، یعنی ایلان ماسک، کاملا امیدوارند. تخصص شرکت تسلا موتورز، ساخت خودروهای برقی است. از دید سرمایه‌گذاران، خودروهای الکتریکی آینده‌ی روشنی دارند.

شرکت تسلا در ۱۳ فروردین اعلام کرد که فروش سه ماهه‌ی اولش (در سال ۲۰۱۷) در مقایسه با همین دوره در سال گذشته، ۶۹ درصد رشد کرده. روز بعد از اعلام گزارش مالی تسلا، دو شرکت فورد و جنرال موتورز هم گزارش‌های خود را منتشر کردند. رشد فروش این دو شرکت، برعکس تسلا، چندان امیدوارکننده نبود.

اولین خودروی الکتریکی تسلا، «رودستر» (Roadster) نام داشت. خط تولید این خودرو در سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۵، امکان راهبری خودکار (Autopilot) به این خودرو اضافه شد. مدل S، مدل X و مدل ۳ از دیگر خودروهای این شرکت موفق هستند.

منبع: The New York Times ،Reuters

 

ترجمه در دیجی مگ

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 13 =