بهترین فونت ها برای نوشتن رزومه

0 7,660

یکی از مهم ترین انتخاب های شخصی و البته تاثیرگذار در رزومه، انتخاب فونت مناسب است. ظاهر نوشته های شما در رزومه می تواند پیام هایی درباره شخصیت، سبک و سیاق و حرفه ای بودن شما به خواننده آن منتقل کند. تمامی این موارد می تواند در استخدام شدن شما حتی پیش از دعوت به مصاحبه موثر باشد.

از آنجا که مسوول جذب تنها برای لحظاتی رزومه شما را مشاهده می کند، فونتی که انتخاب می نید باید زیبا باشد و توجه خواننده را به خود جلب کند.

شما در میان اینهمه فونت متعدد، کدام را و به چه دلیلی برای نوشتن رزومه خود انتخاب می کنید؟ دسته های متعددی در فونت ها وجود دارد ولی اغلب متقاضیان کار از فونت هایی استفاده می کنند که سریف هستند یعنی در امتداد افقی می مانند و کمتر سرکش دارند. فونت های Arial ( ساده و بدون کشیدگی) و Times New Roman با کمی دم کشیده و دکوراتیو در نوشته رزومه خیلی رایج هستند.

یک تحقیق در زمینه روانشناسی می گوید فونت های ساده و سریف به خواننده این پیغام را می رساند که شما آدم قابل اعتماد، تاثیرگذار، محترم، مقتدر و سنتی ای هستید و فونت های سان سریف مانند Times New Roman نشان دهنده شخصیتی جهانی، مرتب، مدرن، واقعیت گرا و باثبات است.

صرف نظر از اینکه فونت رزومه تان را از کدام خانواده انتخاب می کنید، نوشته شما باید به آسانی خوانا باشد و جدا از فرمت و سایز در هر دو جنبه چاپی و غیرچاپی به خوبی دیده شود. از طرفی بهتر است از یک فونت استاندارد  و جهانی استفاده کنید که تمام کامپیوترها و سیستم عامل ها بتوانند آن را نشان دهند.

در ادامه این مطلب به فونت هایی اشاره می کنیم که توسط کارشناسان جذب و استخدام  و کاریابی معرفی شده اند.

۱ – Arial

فونت سان سریف Arial خوانش راحتی دارد. این فونت کلاسیک یکی از کم ریسک ترین انتخاب ها در نوشتار رزومه است و حروف و کلمات در آن منظم و مرتب در کنار هم قرار می گیرند.

 

۲ – Calibri

Calibri فونت پیش فرض سیستم عامل بوده و یک انتخاب بی خطر برای نوشتن یک رزومه خوانا است. این فونت برای اغلب مردم آشناست و به خوبی روی صفحه به نمایش درمی آید. انتخاب فونت Calibri  با سایز ۱۲ می تواند دو صفحه رزومه خوب و مناسب با ۵۵۰ تا ۷۵۰ کلمه تولید کند.

۳ – Cambria

این فونت پیش فرض سریف هم از فونت هایی به حساب می آید که اغلب مدیران و کاربران با آن آشنا هستند.

۴ – Didot

اگر در صنعت خلاقانه ای مانند مد و عکاسی فعالیت می کنید، می توانید خاص بودن و سبک خودتان را با این فونت به نمایش بگذارید. به گفته برخی کارشناسان این فونت را بهتر است برای هدلاین ها و تیترها استفاده کرد چون در اندازه بزرگتر، زیبا دیده می شوند.

۵ – Garamond

معمولا متقاضیانی که طرفدار استایل های قدیمی هستند از این فونت استفاده می کنند. این نوشتار شیک است و به زمان خاصی تعلق ندارد.

۶ – Georgia

اگر از طرفداران Times New Roman هستید اما به دنبال انتخاب دیگری در همان سیاق می گردید، Georgoa انتخاب مناسبی است.

۷ – Helvetica

این فونت سان سریف مرتب و مدرن در میان طراحان پرطرفدار است. این فونت در لوگوی کمپانی های  زیادی مانند Nestle وLufthansa دیده می شود.

۸ – Times New Roman

این فونت از معروف ترین و پرطرفدارترین فونت ها در رزومه نویسی است. Times New Roman یک فونت مرتب است که به راحتی خوانده می شود. این فونت هم کم خطر بوده و توسط اغلب مردم دیده شده است.

۹ – Trebuchet MS

کسانی که می خواهند از یک فونت سان سریف غیر از Arial و Verdana استفاده کنند، می توانند به این فونت روی بیاورند. استایل و ساختار این فونت کمی مدرن و طرح دار است.

دیگر فونت های سریف:

Bell MT،  Bodoni MT،  Book Antiqua، Bookman Old Style، Goudy Old Style

 

دیگر فونت های سان سریف:

Century Gothic، Gill Sans MT، Lucida Sans، Tahoma، Verdana

 

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − سه =