بازاریابی چه تفاوتی با تبلیغات دارد؟

0 460

marketing-vs-advertising

دو کلمه تبلیغات و بازاریابی اغلب به جای هم استفاده می شوند و از نظر مردم کالا جایگزین و هم معنی هستند. تعریف مشترکی که برای این دو واژه در نظر گرفته شده ، به فروش رساندن یک سرویس یا محصول است. اما این دو واژه کاملا با هم متفاوت هستند و تعاریف جدایی دارند. استفاده آن ها به عنوان جایگزین کار کاملا اشتباهیست مخصوصا اگر در حوزه کسب و کار فعال باشید. در این مقاله می خواهیم برای شما توضیح دهیم معنی هرکدام چیست و چرا بازاریابی و تبلیغات باهم متفاوت هستند.

بازاریابی

به استراتژی و تمهیداتی که می اندیشید که کالا یا خدمات خود را آماده فروش سازید و مشتری هدف را شناسایی کنید، بازاریابی می گویند. بازاریابی حیطه وسیعی است و شامل موارد و پروسه های متعددی می شود. اینکه چگونه و با چه شکل و شمایلی محصول و برندتان را معرفی کنید تا مشتری با آن آشنا شود، چگونه و با چه طرحی مشتری هدف را متقاعد کنید محصول شما را انتخاب کند در حیطه بازاریابی تعریف می شود.

بازاریابی موفق در صورتی پیش می آید که به طور اساسی و عمیق به مطالعه و تحقیق بازار هدف بپردازید. مشتریان شما دقیقا به چه محصولی نیاز دارند؟ چگونه و با چه لحنی با آن ها می خواهید ارتباط برقرار کنید؟ روی کدام موارد و مزیت های کالایتان باید تاکید کنید تا آن را بپسندند؟ نیازهای مردم در سنین مختلف متفاوت است مثلا یک مرد ۲۰ ساله نیاز و نظر متفاوتی نسبت به مردی همسن پدرش خواهد داشت. پس مهم است که زمانی در نظر بگیرید به بررسی نیاز مشتریان بپردازید. برندینگ و پیام رسانی که باید به آن بپردازید برای اقشار مختلف جامعه، متفاوت خواهد بود. برای آنکه کمپین تبلیغاتی شما موفق عمل کند باید بتوانید با مشتریانتان ارتباط موثر برقرار کنید.

تبلیغات

به پروسه عملی ترویج و عرضه کالا یا خدمات شما در بازار مصرف، تبلیغات گفته می شود. در تبلیغات شما مطمین می شوید که کالا و خدمات شما به طور موثری به مشتری هدف معرفی می شود. شما همچنین در این روند بر مزیت های کالایتان اصرار ورزیده و تاکید می کنید به کدام دلایل این کالا مناسب مشتری است. این روند در صورت تحقق به افزایش فروش می انجامد. پس درحالیکه بازاریابی به معنی تحقیق بنیادی در شناخت بازار، نیاز مشتری ومعرفی برند شماست، تبلیغات هم به معنی پروسه واقعی ارتباط با مشتری و بازار هدف است.

کمپین های تبلیغاتی را می توان از طرق مختلف مانند تلویزیون، رادیو یا کانال های آنلاین دیگر راه اندازی کرد و البته شناسایی راه های موثر تبلیغات هم در بازاریابی انجام می شود. برای مثال در حال حاضر بسیاری از کمپین ها در فضا و شبکه های مجازی صورت می گیرد چون راه ارزانی برای تبلیغ محصول و خدمات به شمار می رود و از طریق آن می توان به اقشار مختلف مشتریان دست یافت.

این کمپین های تبلیغاتی حتی ممکن است در گذر زمان به دلایلی کمی تغییر پیدا کنند. وقتی خدمات و محصولات شما وارد بازار می شوند شما فرصت تازه ای برای تحقیق بازار پیدا می کنید. حتی بازار هدف هم تغییر پیدا می کند. شیوه تبلیغ و عرضه محصولات هم موضوعی است که دایما باید نظارت شود و در صورت نیاز رو به بهبود تغییر پیدا کند.

بازاریابی یا تبلیغات؟

وقتی صحبت از تفاوت و در مقابل هم قرار گرفتن بازاریابی و تبلیغات می شود، مهم است که شما هر دو جنبه را در عرضه محصولتان در نظر بگیرید. ممکن است تحقیقات به درستی انجام شود اما وقتی کمپین تبلیغاتی وجود نداشته باشد، بازار هدف و مشتریان چگونه باید با شما آشنا شوند؟ عکس این قضیه هم صدق می کند یعنی زمانی که کمپین تبلیغاتی موفقی راه اندازی شود اما تحقیقات بازار به درستی انجام نشده باشد، کالای شما به فروش نخواهد رسید.

با نگاهی به هردوی این مقوله ها و ارتباط مستقیم تحقیقات بازار و کمپین های تبلیغاتی مطمین باشید با همگامی بازاریابی و تبلیغات، کار شما به خوبی پیش می رود و با فروش صحیح کالا و خدمات به موفقیت شما می انجامد.

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 4 =