ایکس‌باکس اسکورپیو به زبان ساده

0 518

هفته‌ی گذشته، «ریچ لدبتر» (Rich Leadbetter)، سردبیر نشریه‌ی تکنولوژی Digital Foundry، از سوی مایکروسافت برای آشنایی بیشتر با ایکس‌باکس بعدی به این شرکت دعوت شده بود. ایکس باکس بعدی مایکروسافت در حال حاضر به اسم «پروژه‌ی اسکورپیو» شناخته می‌شود. با اینکه اطلاعات و جزییات سخت‌افزاری ایکس‌باکس اسکورپیو منتشر شده‌اند، اما به بد نیست تا نگاهی ساده‌تر به این کنسول داشته باشیم. اگر سوالاتی در ذهن شما درباره‌ی ایکس‌باکس اسکورپیو به وجود آمده است، می‌توانید نگاهی به مطلبی که برای‌تان تنظیم کرده‌ایم، بیاندازید.

سوال‌هایی که در ادامه می‌بینید، توسط خبرگزاری یوروگیمر از ریچ لدبتر پرسیده شده‌اند.

‌‌‌‌‌‌‌

اسم کنسول چیست؟ چه زمانی عرضه می‌شود؟ ظاهرش چه شکلی است؟ قیمت آن چقدر خواهد بود؟

یا به ما نگفته‌اند، یا نمی‌توانیم به شما بگوییم. ببخشید. این رونمایی، فقط فنی بود. تصور می‌کنیم این جزییات برای نمایشگاه E3 نگه داشته شده‌اند. البته به شما قول می‌دهیم که با چیز خوبی روبرو خواهید شد.

‌‌‌‌‌‌‌‌حداقل‌ چیزی به ما بگویید!

ظاهر کنسول به طور خوبی غافلگیرتان می‌کند. مایکروسافت از قیمت کنسول هیچ چیز به ما نگفت، ولی به سخت‌افزارش که نگاه کنیم، می‌توانیم بگوییم که ارزان نخواهد بود. حدس می‌زنیم، و این فقط یک حدس است، که ۴۹۹ دلار قیمت‌گذاری شود؛ یعنی همان قیمت ایکس‌باکس وان اصلی.

‌‌‌‌‌‌‌‌خب، چه چیزی دستگیرتان شد؟

مایکروسافت مشخصات سخت‌افزاری کنسول را کاملا به ما داد. پردازنده‌ی اصلی کنسول (CPU)، هشت هسته‌ی x86 دارد که فرکانس آن‌ها ۲٫۳ گیگاهرتز است. پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) چهل واحد پردازشی با فرکانس ۱۱۷۲ مگاهرتز دارد که برای یک کنسول بازی، خیلی زیاد است. حافظه‌ی کنسول ۱۲ گیگابایت GDDR5 است که پهنای باندی معادل ۳۲۶ گیگابایت در ثانیه دارد. هارد دیسک کنسول سریع‌تر و یک ترابایتی است و یک درایو Blu-ray 4K هم در کنسول قرار داده شده است. مثل ایکس‌باکس وان اسلیم، این کنسول هم منبع تغذیه‌ی داخلی دارد و در نتیجه خبری از آجر بیرون کنسول نیست. پورت‌های ورودی و خروجی کنسول کاملا مثل ایکس‌باکس وان اسلیم است؛ یعنی کنسول پورت کینکت ندارد و اما ورودی HDMI حفظ شده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌من چیزی از این‌ها نفهمیدم.

خب، پردازنده‌ی اصلی ۳۰ درصد سریع‌تر از ایکس‌باکس وان است. پردازنده‌ی گرافیکی ۴٫۶ برابر از ایکس‌باکس وان قوی‌تر است. چیزی که به همین اندازه مهم است، مقدار خیلی زیاد حافظه‌ی سریع موجود است. حتی با اینکه چهار گیگابایت از حافظه برای خود کنسول ذخیره شده است، بازی‌ها می‌توانند به هشت گیگابایت حافظه دسترسی داشته باشند که از ۵ گیگابایت حافظه‌ی با سرعت پایین ایکس‌باکس وان بیشتر است. یعنی فایل‌های با کیفیت بالای بازی خیلی سریع لود می‌شوند که به وضوح تصویر ۴K که هدف مایکروسافت است، کمک زیادی می‌کند.

‌‌‌‌‌‌‌آیا به همان اندازه قوی هست که مایکروسافت گفته؟ به اندازه‌ای قوی که همه انتظارش را داشتند؟

بله٫ می‌توان گفت. برخی انتظار داشتند که یک CPU جدید در کنسول ببینند، اما این اتفاق مطمئنا نمی‌افتاد، چون مایکروسافت می‌خواست کنسول با تمام بازی‌های ایکس‌باکس وان همخوانی داشته باشد. پردازنده‌ی اصلی چیزی کمی بهتر از پردازنده‌ی ایکس‌باکس وان است، ولی پردازنده‌ی گرافیکی یک هیولا است؛ GPU کنسولی خیلی، خیلی سریع است.

‌‌‌‌‌‌آیا از پلی‌استیشن۴ پرو قوی‌تر است؟

بله. سونی دستگاه هوشمندانه‌ای ساخته است که اگر به دست اهل‌اش بیافتد، نتایج خوبی تحویل می‌دهد. مثل همیشه، باید از روی نحوه‌ی اجرای بازی‌ها قضاوت کرد و نه از روی اعداد و ارقام. ولی اگر بخواهیم به همین رقم‌ها نگاه کنیم، اسکورپیو کنسول پلی‌استیشن۴ پرو را له می‌کند. مطمئنا ایکس‌باکس اسکورپیو گران‌تر هم خواهد بود. دستگاه مایکروسافت از هر نظر مشخصات بیشتری دارد، حتی دیسک درایو این کنسول که Blu-ray 4K پخش می‌کند هم از پلی‌استیشن۴ پرو بهتر است. مایکروسافت برچسب «پریمیوم» را به ایکس‌باکس اسکورپیو زده است و احتمالا می‌دانید پریمیوم یعنی چی: قیمت بسیار بالاتر.

‌‌‌‌‌‌‌‌آیا اجرای یک بازی را هم روی این کنسول دیدید؟

بله، یک دموی فورتزا. این دمو که موتور پایه‌ی فورتزا ۶ بود، بیشترین تعداد خودرو را با آب و هوای پویا و تمام تنظیمات گرافیکی که به بالاترین درجه تنظیم شده‌اند را روی ایکس‌باکس اسکورپیو اجرا می‌کرد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنسول چگونه این دمو را اجرا کرد؟

به بهترین حالت. با همان تنظیمات گرافیکی ایکس‌باکس وان، دموی فورتزا با وضوح تصویر ۴K و سرعت ۶۰ فریم در ثانیه اجرا شد. برای مثال، ایکس‌باکس وان فورتزا ۶ را با وضوح تصویر ۱۰۸۰p اجرا می‌کند و در این حالت، نود درصد از قدرت کنسول مصرف می‌شود. ایکس‌باکس اسکورپیو برای اجرای این دموی ۴K فقط ۶۰ تا ۷۰ درصد از قدرت کنسول استفاده می‌کرد. تنظیمات گرافیکی بازی هم روی بالاترین مقدار ممکن مثل نسخه‌ی PC بازی تنظیم شده بود و اسکورپیو باز هم هیچ مشکلی برای اجرای دمو نداشت.

‌‌‌‌‌‌‌پس یعنی؟

اسکورپیو آن‌قدر قدرت دارد که نه تنها بازی‌های ایکس‌باکس وان را با وضوح تصویر ۴K اجرا کند، بلکه به قدری قدرت اضافه می‌ماند که بتواند گرافیک بازی‌ها را بهتر کند، سرعت اجرای آن‌ها را بالاتر ببرد و خیلی بیشتر.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌چه چیزی ممکن است مانع تراشی کند؟

مایکروسافت بی‌دلیل موتور پایه‌ی فورتزا را برای نمایش انتخاب نکرده. این موتور یکی از بهترین و بهینه شده‌ترین موتورهای بازی است. هنوز چیزی از نحوه‌ی اجرای دیگر موتورها روی این کنسول ندیده‌ایم و نتایج ممکن است فرق کند.

‌‌‌‌‌‌‌

من تلویزیون ۴K ندارم و قرار نیست به این زودی‌ها هم یکی بخرم. چرا اسکورپیو باید برایم مهم باشد؟

برخلاف سونی، مایکروسافت قول داده است که تمام حالت‌های مختلف بازی‌های اسکورپیو، بدون توجه به صفحه‌ی نمایشی که متصل است، کار کند. یعنی حتی اگر یک تلویزیون ۱۰۸۰p داشته باشید، می‌توانید بین حالت‌هایی که بازی را بهتر یا زیباتر اجرا می‌کند، انتخاب کنید. حتی اگر بازی را در حالت ۴K اجرا کنید، کنسول تصویر ۴K را Supersample می‌کند تا صفحه‌ی نمایش ۱۰۸۰p شما آن را نشان دهد؛ اصولا تصویری که در این حالت می‌گیرید، یک تصویر شگفت‌انگیز صاف و زیبا است. تصور کنید که بهترین سیستم Anti-Aliasing دنیا را دارید.

‌‌‌‌‌‌‌‌

خب، شاید…

بگذارید ساده‌تر بگوییم: اسکورپیو تمام بازی‌های ایکس‌باکس وان را بهتر اجرا می‌کند، چه برای آن Patch بهینه ساز عرضه شده باشد، چه نه. بازی‌های ایکس‌باکس وان روی اسکورپیو شبیه سازی نمی‌شود، بلکه تمام و کمال از سخت‌افزار اسکورپیو استفاده می‌کنند. یعنی در بیشترین حالت‌ها، فریم‌ریت‌ها بهتر می‌شوند، شکست تصویر از بین می‌رود، وضوح تصویر به بیشترین حالت خودش می‌رسد و بافت‌ها بهتر نمایش داده می‌شوند. به لطف سه گیگابایت رم سریع بیشتر و هم‌چنین هارد دیسک سریع‌تر، لودینگ بازی‌ها هم بهتر می‌شود.

‌‌‌‌‌‌‌خیلی خوب به نظر می‌رسد. بازی‌های ایکس‌باکس۳۶۰ چطور؟ پیشرفتی در اجرای آن‌ها هم خواهد بود؟

بله، تمام پیشرفت‌های بالا روی اجرای بازی‌های ایکس‌باکس۳۶۰ هم تاثیر می‌گذارند. بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که تمام این‌ها اصلا برای مایکروسافت راحت نبوده است. مایکروسافت هزینه‌ی زیادی کرده است تا بازی‌های ایکس‌باکس به بهترین شکل ممکن روی اسکورپیو اجرا شوند.

‌‌‌‌‌‌‌در نهایت، خود شما چه نظری دارید؟

برای بار چندم می‌گوییم، نرم‌افزار مهم‌ترین چیز است. با اینکه فقط اجرای یک دمو را روی کنسول دیده‌ایم، خیلی شگفت‌زده شده‌ایم. این دستگاه به زیبایی مهندسی شده است و حتی سیستم خنک کننده‌ای دارد که آن پردازشگر گرافیکی هیولایی که دارد را به خوبی خنک نگه می‌دارد. این کنسول ما را به یاد ایکس‌باکس اول و ایکس‌باکس۳۶۰ می‌اندازد و خبری از تمرکز روی کینکت و تلویزیون و از قبیل چیزها نیست. مایکروسافت منابع زیادی صرف کرده است تا بهترین دستگاه برای اجرای بازی را بسازد و می‌توان گفت که “ایکس‌باکس برگشته است.”

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

منبع: Eurogamer

 

ترجمه در دیجی مگ

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =