استرس شغلی را مهار کنید

0 767

همه افرادی که تابحال درگیر کار یا شغلی بوده اند، به نوعی دچار استرس مربوط به آن شدهاند. تمام مشاغل می توانند موارد استرس زایی داشته باشند یا آن را ایجاد کنند حتی اگر شما عاشق کارتان باشید. بطور خلاصه و ساده باید بگوییم مثلا وقتی باید کارتان را تا موعد مقرری تحویل دهید، ممکن است دچار استرس و نگرانی شوید. وقتی این نگرانی مزمن می شود و می واند اغلب اوقات مزاحم آرامش شما شود، باید بطور اساسی به آن فکر کنید. استرس از هر نوعی که باشد می تواند باعث آسیب جدی به سلامت فیزیکی و روانی شود.

متاسفانه این استرس های طولانی و مزمن در میان کارمندان به امری رایج تبدیل شده اند. در یک تحقیق گروهی در سال ۲۰۱۲، ۶۵% از شرکت کنندگان اذعان داشتند که اصلی ترین منبع استرس آن ها، شغلشان است. تنها ۳۷% از آن ها گفتند که می توانند به خوبی از پس استرس خود برآیند.

انجمن روانشناسی آمریکا یک سال بعد اعلام کرد که این استرس شغلی، موضوع و بحران مهمی است. بیش از یک سوم شاغلین اعلام کردند که استرس مزمن شغلی آن ها را آزار می دهد و تنها ۳۶% معتقد بودند که با منابعی که کارفرما در اختیارشان قرار می دهد می توانند این استرس را به خوبی مهار کنند.

استرس شغلی می تواند چه تاثیرات منفی داشته باشد؟

متاسفانه استرس شغلی حتی بعد از پایان ساعات کار اداری هم شما را رها نمی کند و با شما به منزلتان می آید تا به سلامت شما آسیب جدی وارد کند.

استرس شغلی ممکن است باعث ایجاد سردرد، دل درد، اختلال در خواب، ضعیف شدن اعصاب و پایین آمدن آستانه تحمل شما شود و حتی نتوانید به خوبی روی موضوعی متمرکز شوید. استرس مزمن باعث ایجاد ناآرامی و نگرانی، بی خوابی، بالا رفتن فشار خون و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. در سطح دیگر می تواند باعث ایجاد یا تشدید بیماری های قلبی شود یا شما را افسرده کند. در کل افرادی که با استرس شغلی دست و پنجه نرم می کنند اغلب بطور ناخودآگاه تلاش دارند ان را با پرخوری یا روی آوردن به خوراک ناسالم مهار کنند یا سیگار بکشند و به مواد مخدر روی آورند.

برای مهار استرس شغلی قدم بردارید

 

منابع و محرک های استرسی خود را شناسایی کنید

سعی کنید به مدت چند روز یا یک هفته تمام مواردی که به شما استرس می بخشند را یادداشت کنید. در نظر بگیرید در مواجهه با این عوامل چه عکس العملی داشته اید؟ اولین و مهم ترین کار همین شناسایی عوامل است.

پاسخ های سالم پیدا کنید

به جای روی آوردن به خوراکی و سیگار سعی کنید راه حل های سالم مانند ورزش و نرمش را انتخاب کنید. فعالیت فیزیکی، استرس شما را کاهش می دهد. به اندازه کافی بخوابید و فعالیت های موردعلاقه تان را برای اوقات فراقت برنامه ریزی کنید.

حد و مرز ایجاد کنید

حالا در عصر زندگی دیجیتال و با انلاین بودن همه، شاید کمی سخت باشد که نتوانیم کار و زندگی شخصی را از هم متمایز کنیم اما خیلی مهم است که شما بتوانید و البته بخواهید که برای کاهش استرس شغلی، میان کار و زندگیتان حد و مرز مشخصی ایجاد کنید. سعی کنید وقتی در منزل هستید، ایمیل های کاری را نخوانید و به تلفن های کاری پاسخ ندهید.

برای بازیابی به وضعیت نرمال، زمان بگذارید

برای دور ماندن از تاثیرات منفی استرس های مزمن شغلی باید زمان بگذارید تا به سطح نرمال و سالم بازگردید. وقتی امکان آن وجود دارد، به مرخصی بروید و آن زمان را به بازیابی آرامش خود بگذرانید. کمی فعالیت های غیر حرفه ای کنید و با دوستان و اقوام دیدار کنید.

یاد بگیرید چگونه می توان آرامش خود را حفظ کرد

تکنیک هایی مانند نفس عمیق و مدیتیشن را امتحان کنید. این کار را با اختصاص دادن تنها چند دقیقه در روز به این فعالیت ها شروع کنید تا کم کم به آن عادت کنید و تاثیراتش را به مرور ببینید. سعی کنید در هنگام انجام این فعالیت ها در مکانی باشید که چیزی حواستان را پرت نکند.

با مدیر مربوطه صحبت کنید

کارمندان سالم همیشه پرکارتر و موفق تر عمل می کنند. همه کارمندان دوست دارند مفید واقع شوند و تمام مدیران مایلند محیط مناسب این امر را فراهم کنند. وقتی منابع استرستان را شناختید می تواند در مورد ان ها با مدیرتان صحبت کنید تا در صورت امکان و با همکاری هم آن دسته از محرک هایی که مربوط به محیط و اتفاقات پیرامون آن هستند را مرتفع کنید.

کمک بگیرید

قبول کنید که می توانید از خانواده یا دوستان کمک بگیرید. این کار می تواند در مدیریت استرس به شما کمک کند. حتی مدیرتان هم ممکن است موسسه یا برنامه آنلاینی برای این مشکل شما بشناسد که می توانید از آن کمک بگیرید. در اخر می توانید به یک روانشناس یا مشاور مراجعه کنید تا به شما کمک کند عادات و رفتارهای ناسالمتان را ترک کنید و استرستان را کاهش دهد.

 

 

 

منبع APA

ممکن است به مطالب زیر نیز علاقه مند باشید: بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 3 =